Składając życzenia noworoczne,mówimy zazwyczaj o sukcesach, zdrowiu i szczęściu. Dawniej życzono sobie głównie obfitych plonów i kolejnego potomstwa. Potrzeby znacznie różniły się od współczesnych, co miało przełożenie na formę wypowiadanych słów. W dawnych czasach wierzono, że jeśli intencja jest szczera, a słowa płyną prosto z serca, z pewnością spełnią się w Nowym Roku. Dziś nie wszyscy pamiętają o tym uroczym zwyczaju. Niektórzy składają życzenia tylko dlatego, że oczekują tego od nich starsi członkowie rodziny. Warto jednak celebrować piękną tradycję, gdyż jest to doskonała okazja, aby sprawić radość innym osobom.

Reklama

Jak kiedyś składano życzenia noworoczne?

Wiara w to, że wypowiedziane słowa będą miały wpływ na wydarzenia w Nowym Roku sprawiała, że ludzie poważnie podchodzili do składania życzeń noworocznych. Dużą popularnością cieszyło się kolędowanie, które trwało zwykle od 26 grudnia aż do Trzech Króli. W tym czasie kolędnicy odwiedzali domy z życzeniami pomyślności. Zajęcie było całkiem opłacalne, bowiem przebierańcy otrzymywali w zamian różne dary, zazwyczaj jedzenie lub drobne datki pieniężne. Z tego względu okres kolędowania nazywano “szczodrymi godami”.

Reklama

Życzenia na Nowy Rok najczęściej składano osobiście, jednak z czasem popularne stały się kartki. Wszystkim zależało na tym, aby obdarować bliskich dobrem na kolejne miesiące. Życzenia dotyczące kolejnego potomstwa były szczególnie cenione, bowiem dzieci stanowiły ważną siłę roboczą i były niezbędne w każdym gospodarstwie. Przed upowszechnieniem się kalendarza, ludzie nie przywiązywali zbyt dużej wagi do końca roku. Ważne były tylko zmiany widoczne w przyrodzie, a tych można było oczekiwać dopiero wiosną.

Życzenia noworoczne 2024. Kiedy je składać?

Życzenia noworoczne 2024 można złożyć zarówno podczas sylwestrowej imprezy, 1 stycznia, jak i w ciągu pierwszych dni Nowego Roku. Kiedyś obowiązywał zwyczaj, że to dzieci jako pierwsze składały życzenia rodzicom, bogaci ubogim, a panowie swoim sługom. Dziś panuje pełna dowolność. Jeśli mamy taką możliwość, warto osobiście odwiedzić bliskich lub zadzwonić z miłym słowem. Krótkie życzenia noworoczne można też wysłać SMS-em.

Krótkie i fajne życzenia na Nowy Rok 2024. Przykłady wierszyków

Jeśli nie przepadasz za samodzielnym wymyślaniem życzeń, zainspiruj się naszymi propozycjami. Krótkie i fajne życzenia noworoczne możesz złożyć zarówno członkom rodziny, jak i bliskim oraz dalszym znajomym. Proste formułki sprawdzą się także jako życzenia sylwestrowe, które składamy tuż po północy. Poniżej kilka propozycji.

Jeszcze chwila, jeden krok i wejdziemy w Nowy Rok. Niech się życie z górki toczy, niech Ci wiatr nie wieje w oczy.

***

Gdy Nowy Rok staremu cyfrę zmienia, wszyscy – wszystkim ślą życzenia! Przy tej pięknej sposobności, życzę Ci dużo radości!

***

Niech taneczny, lekki krok, będzie z Tobą cały rok. Niech prowadzi Cię bez stresu, od sukcesu do sukcesu.

***

Na wszystkie dni Nowego Roku życzę Ci wiary w sercu i światła w mroku. Obyś jednym krokiem mijał przeszkody. Byś czuł się silny i wiecznie młody!

***

Stary Rok mija, lecz marzenia zostają, niech się one wszystkie Tobie pospełniają, niech petardy zabłysną, niech szum się zrobi, a Ty pomyśl życzenie i już się robi!