Rodzice chrzestni i ich rola

Rola chrzestnych w Kościele katolickim jest bardzo ważna. Polega przede wszystkim na wsparciu rodziców w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej i przekazaniu mu jej fundamentalnych zasad. Zgodnie z nauką Kościoła rola ta nie kończy się więc w dniu chrztu, ale trwa już do końca życia.

Zadaniem rodziców chrzestnych jest wspieranie rozwoju duchowego młodego człowieka na wszystkich etapach jego życia i towarzyszenie mu w najważniejszych wydarzeniach z tym związanych. Do takich zaś należą sakramenty takie jak pierwsza komunia czy bierzmowanie. Rola chrzestnych nie powinna jednak – według Kościoła katolickiego – sprowadzać się wyłącznie do obdarowywania prezentami. Z tego zresztą powodu wiele osób nie chce zostać rodzicami chrzestnymi. Drugim powodem jest fakt, że coraz więcej osób nie spełnia wymaganych przez prawo kościelne kryteriów.

Reklama
Reklama

Zasady dotyczące wyboru chrzestnych w Kościele katolickim

W Kościele katolickim w Polsce zasady dotyczące wyboru chrzestnych regulują dwa dokumenty. Pierwszy z nich to Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu świętego dzieciom, którą Episkopat Polski wydał w 1975 roku. Natomiast drugi to Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku.

Aby zostać chrzestnym, należy spełnić szereg warunków, do których zalicza się:

  • ukończenie 16 lat,
  • bycie osobą wierzącą i praktykującą wiarę katolicką,
  • przyjęcie sakramentu chrztu, komunii i bierzmowania,
  • uczestnictwo w lekcjach religii podczas uczęszczania do szkoły,
  • gotowość przystąpienia do spowiedzi i komunii,
  • bycie wolnym od grzechów ciężkich.

Kościół katolicki: zasady dotyczące wyboru chrzestnych. Co się zmienia?

Coraz częściej zdarza się, że księża dokładniej przyglądają się kandydatom na chrzestnych. Sprawdzają przede wszystkim fakt, czy rzeczywiście są osobami wierzącymi i praktykującymi. Chcą wiedzieć, czy uczestniczą w mszach świętych w niedzielę i święta nakazane, a nawet, czy nie podlegają karze kanonicznej. Ponadto, aby pozwolić danym osobom zostać rodzicami chrzestnymi, wymagają od nich informacji, czy żyją w związkach niesakramentalnych lub czy nie są po rozwodzie. Zgodnie bowiem z zasadami obowiązującymi w Kościele katolickim, osoby takie nie mogą pełnić funkcji chrzestnych.

Wielu księży, w których kościołach ma odbyć się chrzest dziecka, wymaga od kandydatów na chrzestnych zaświadczeńz ich parafii o tym, że – w ocenie ich proboszcza – mogą pełnić tę zaszczytną funkcję. Niektórzy ponadto proszą kandydatów o przystąpienie do spowiedzi przed uroczystością chrztu dziecka i potwierdzenie tego faktu na stosownym dokumencie. Jeszcze innym wymaganiem, który spełnić muszą takie osoby, jest uczestnictwo w specjalnych naukach organizowanych dla rodziców i chrzestnych przed tym ważnym dla ich dziecka wydarzeniem. W czasie ich trwania prowadzący przypominają uczestnikom fundamentalne zasady wiary i znaczenie chrztu w życiu każdego katolika. Często omawiany jest również przebieg samego sakramentu.

Katolicki serwis opoka.org.pl przypomina wyżej wymienione zasady dotyczące wyboru chrzestnych. Wspomina również o tym, że niektórzy księża pozwalają osobom żyjącym w związkach niesakramentalnych na zostanie rodzicami chrzestnymi. Inni natomiast są dużo bardziej restrykcyjni i zanim wyrażą zgodę na zostanie przez nich chrzestnymi, przeprowadzają z nimi szczegółowy wywiad. Dotyczy on przestrzegania przez nich zasad wiary. Dopiero jeśli w jego trakcie potwierdzi się, że osoby te spełniają wszystkie wymogi stawiane przez Kościół katolicki, wyrażają zgodę, aby zostały rodzicami chrzestnymi.