"Wczoraj, 4 marca, odeszła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska, wybitny lekarz onkolog, Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie (COZL) w latach 2006-2016 oraz 2019-2024" - napisał Stawiarski na Facebooku.

Twórczyni "potęgi Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej"

Marszałek przypomniał, że marzeniem prof. Starosławskiej było utworzenie pełnoprofilowego ośrodka, w którym chorzy mają zapewnioną profesjonalną opiekę oraz leczenie.

Reklama
Reklama

"To marzenie się ziściło. Dzięki zaangażowaniu i determinacji prof. Starosławska zbudowała zespół znakomitych specjalistów. Wysokospecjalistyczny COZL jest dziś placówką osiągającą światowe wyniki w leczeniu klinicznym" – napisał.

Profesor Starosławską pożegnał także Przemysław Czarnek

"W godzinach nocnych odeszła do Wieczności Prof. Elżbieta Starosławska. Twórca potęgi Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Człowiek o potężnym sercu i miłości dla bliźniego. To ogromna strata dla Lublina, Lubelszczyzny i całej Polski" – napisał na platformie X (dawniej Twitter) poseł PiS, były szef MEN Przemysław Czarnek.

"Jesteśmy ogromnie wdzięczni Bogu za dar Jej życia i prosimy, by Bóg, który jest Dobry przyjął Ją do chwały nieba" – podała na Facebooku parafia Świętego Brata Alberta w Lublinie prowadzona przez ojców bernardynów.

Utytułowana i doświadczona

Elżbieta Starosławska urodziła się w Jarosławiu (woj. podkarpackie), ukończyła studia na Akademii Medycznej w Lublinie, tytuł profesora uzyskała w 2013 r. Od 2006 r. - z przerwą - kierowała Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, jednym z największych ośrodków onkologicznych w Polsce, który za jej kadencji został rozbudowany i zmodernizowany.

W 2011 r. Starosławska została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2012 r. - Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w 2023 r. - Złotym Medalem Sapientia et Veritas za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej. Papież Benedykt XVI odznaczył ją Rycerskim Orderem Świętego Sylwestra.

Reklama

Starosławska była członkiem Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia, Komitetu Polityki Naukowej przy Ministrze Edukacji i Nauki, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie onkologii klinicznej i lekarzem kierującym oddziałem onkologii klinicznej. Otrzymała honorowe obywatelstwo Jarosławia i tytułu Ambasadora Województwa Lubelskiego. Miała 71 lat.