Centrum Badań Kosmicznych Państwowej Akademii Nauk poinformowało w niedzielę późnym wieczorem w mediach społecznościowych o aktualizacji z centrum prognoz heliogeofizycznych.

Burze geomagnetyczne z poziomem G4

"Burza geomagnetyczna osiągnęła poziom G4 w pięciostopniowej skali. Mogą wystąpić problemy z sieciami energetycznymi. Możliwe problemy ze śledzeniem satelitów na orbicie Ziemi. Zorze polarne mogą wystąpić na całym obszarze Polski" - podano w komunikacie.

Reklama

Na tym jednak nie koniec. CBK PAN poinformowało wcześniej, że w nocy z piątku na sobotę w Polsce można było zauważyć zorze polarne. Eksperci wyjaśnili, że te były spowodowane rozbłyskiem klasy X1.2.

Zorze polarne widziane w Polsce.

"Koronalny wyrzut masy (CME) dotarł do nas w nocy, jest wyjątkowo szybki i skierowane w nasza stronę. Rozbłysk miał miejsce w nocy z 22 na 23 marca, około 1 nad ranem UTC, 23.03.2024. Według prognoz NOAA, CME miał dotrzeć 24 marca wieczorem i spowodować burze geomagnetyczną, która miałaby trwać do 25 marca. Obecnie mamy burze kategorii G2 i zorze na północy Polski" - przekazała Helena Ciechowska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznyc CBK PAN.

Co to jest burza geomagnetyczna?

Burza geomagnetyczna to zakłócenie w magnetosferze Ziemi. To spowodowane jest przez wymianę energii wiatru słonecznego z polem magnetycznym naszej planety.

Burze geomagnetyczne mogą spowodować m.in. zjawiska zorzy polarnej, ale także zakłócać działania technologiczne - m.in. satelity, sieci energetycznych oraz systemów nawigacyjnych (GPS).