Czas na Waszą decyzję - pisze Sztab Generalny WP. - Wybierzcie nazwę i głosujcie w komentarzu podając odpowiednią cyfrę już dziś! Wspólnie nadajmy naszym nowym myśliwcom imponującą nazwę. Czekamy na Waszą decyzję do 28 kwietnia! - zachęca wojsko.

Reklama

To drugi i ostatni etap konkursu, który ogłoszono w połowie kwietnia. F-35, myśliwiec piątej generacji, który Polska zamówiła w Stanach Zjednoczonych, będzie miał polską nazwę. Pierwszy egzemplarz dla naszych sił powietrznych ma być gotowy jeszcze w tym roku.

31 stycznia 2020 r. w Dęblinie szef MON podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych. Przedmiotem umowy jest dostawa samolotów wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych, informatyczny system zarządzania eksploatacją oraz sprzęt na potrzeby obsługi naziemnej. W ramach umowy zapewnione zostanie pełne wsparcie logistyczne statków powietrznych oraz pozostałego sprzętu do 2030 roku. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie pilotów i personelu technicznego oraz naziemny system szkoleniowy, w tym Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów lotu.

Reklama