Jadwiga Staniszkis była socjologiem i analityczką polityczną. W 1992 roku zaczęła pełnić profesurę na Uniwersytecie Warszawskim. W 2004 roku zdobyła Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Pogrzeb Jadwigi Staniszkis

Zmarła 15 kwietnia 2024 roku. O jej śmierci poinformowała córka Joanna. Przez ostatnie lata Jadwiga Staniszkis zmagała się z chorobą Alzheimera. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Podkowie Leśnej.

Reklama
Reklama

Żegnali ją bliscy, krewni a także ludzie świata nauki i polityki. Urna z prochami zmarłej spoczęła na cmentarzu, który także znajduje się w Podkowie Leśnej. Znalazły się na niej złote ptaszki, które symbolizują duszę i nieśmiertelność.

Jadwiga Staniszkis była socjologiem i analityczką polityczną. / PAP / Rafał Guz

W kościele odczytano list pożegnalny od prezydenta Andrzeja Dudy.

Żegnamy dziś wielką damę polskiej nauki, barwną i wyrazistą postać polskiego życia, niestroniącą od mocnych wypowiedzi i twardych polemik – ale zawsze pro publico bono, w imię wyższego dobra, jakim jest łącząca nas Rzeczpospolita. Profesor Jadwiga Staniszkis nigdy nie szła na intelektualną łatwiznę. Wybierała drogę najtrudniejszą, wymagającą mądrości i odwagi. I taką zachowamy Ją na trwałe we wdzięcznej pamięci - napisał Andrzej Duda.

Prof. Jadwiga Staniszkis zmarła 15 kwietnia br. w wieku 81 lat. / PAP / Rafał Guz

Córka pożegnała Jadwigę Staniszkis

Jadwigę Staniszkis żegnała również jej córka.

Mama mówiła, że wszystko jest możliwe i nigdy nie jest za późno na nic. Żeby zawsze być odważnym i próbować nowych rzeczy. Nauczyła mnie patrzenia na świat, widzenia piękna w świecie, sama kolekcjonowała różne drobiazgi. Miała ogromny dar widzenia piękna i wybierania pięknych rzeczy, też roślin. Wszystko jej się udawało, wszystko jej się przyjmowało, kochała zwierzęta. Nauczyła mnie jak patrzeć na świat otwartymi oczami- powiedziała.

Mama mówiła, że wszystko jest możliwe i nigdy nie jest za późno na nic - tak zmarłą żegnała jej córka. / PAP / Rafał Guz

Mamo, mam w planie jeszcze tego lata spisywać swoje wspomnienia o tobie, przeplatane wspomnieniami twoich znajomych i przyjaciół sprzed lat. Z niektórymi z nich wasze drogi się rozeszły, ale są tu dziś, żeby cię pożegnać. Nie mogę się doczekać rozmów z nimi i wspomnień o tobie - dodała.

W latach 1981–1995 była najczęściej cytowanym za granicą polskim socjologiem, a jej teksty włączane są na wielu uczelniach świata do wykazów lektur podawanych przy kursach dotyczących przemian we wschodniej części Europy. Zmarła w wieku 81 lat.