A co wiemy? Na dziś:
- Rząd nie potwierdza podejrzeń polityków PIS, że emerytury mundurowym nie zostaną zwrócone. Nie potwierdza jednak odwrotnej tezy, że emerytury te wrócą.
- MSWIA zasłania się przed zajęciem jednoznacznego stanowiska tym, że "trwają prace analityczne".
- Nieprawdą jest, że rząd nic nie zrobił w sprawie emerytur zabranych mundurowym przez PIS. Działa bowiem specjalny pełnomocnik, który w imieniu Ministra Kierwińskiego wydaje decyzji administracyjne, postanowienia i zaświadczenia w indywidualnych sprawach administracyjnych mundurowych zabiegających o odzyskanie emerytur. A Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wdrożył procedurę z 5 marca 2024 r. określającą zasady rozpatrywania spraw dotyczących wnoszenia lub niewnoszenia przez organ emerytalny apelacji i skarg kasacyjnych od wyroków wydanych na podstawie ustawy. To pomoc indywidualna na poziomie sporów sądowych przegrywanych przez mundurowych. Są to działania pomocowe dla konkretnych osób walczących o odzyskanie emerytur.
Emerytury mundurowe (przywrócenie) - skąd o tym wszystkim wiemy?
Źródłem jest odpowiedź na interpelację byłego min MON M. Błaszczaka. Skierował interpelację do rządu z takim pytaniem:
"Szanowny Panie Ministrze,
22 marca 2024 r. minęło pierwsze 100 dni rządu koalicji Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Podczas kampanii wyborczej Donald Tusk przedstawił program „100 konkretów na 100 dni“. Mając powyższe na uwadze, proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
Jak jest stan realizacji konkretu nr 77, tj. „Przywrócimy emerytom mundurowym prawa nabyte – uprawnienia emerytalne odebrane im z naruszeniem powszechnych norm prawa.“?Jaki jest stan realizacji konkretu nr 29, tj. „Zapewnimy finansowanie z UE na obronę polskiej granicy z Białorusią. Zlikwidujemy szlak przemytników przechodzących z Bliskiego Wschodu przez Białoruś do Polski i dalej UE.“?
W reakcji na nią sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek odpowiedział, że "trwają prace analityczne dotyczące przepisów ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Dopiero wnikliwa analiza zarówno zagadnień prawnych, jak i ekonomicznych związanych z funkcjonowaniem ustawy pozwoli na podjęcie dalszych działań w przedmiotowej sprawie. Z uwagi na aktualny etap prowadzonych analiz obecnie nie jest możliwe przekazanie wiążących informacji."-
Czesław Mroczek przekazał tez informacje o następujących działaniach rządu i podległych mu instytucji:
1) zarządzeniem z 12 marca 2024 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (SWiA) ustanowił Pełnomocnika do Spraw Postępowań Administracyjnych, do którego zadań należy załatwianie, w imieniu Ministra SWiA, spraw o których mowa w art. 8a ust. 1 ustawy, w szczególności wydawanie decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń.
2) Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA wdrożył procedurę z 5 marca 2024 r. określającą zasady rozpatrywania spraw dotyczących wnoszenia lub niewnoszenia przez organ emerytalny apelacji i skarg kasacyjnych od wyroków wydanych na podstawie ustawy.