W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej określające sposób i tryb przeprowadzania zaciągu ochotniczego do pełnienia czynnej służby wojskowej. Sprawdź szczegóły!
Kto ogłasza zaciąg ochotniczy
Zaciąg ochotniczy ogłaszają szefowie wojskowych centrów rekrutacji (WCR), w drodze komunikatów w prasie, radiu, telewizji i Internecie, jak również w inny sposób przyjęty na obszarze ich działania.
Szefowie WCR informują o :
- miejscu i terminie przeprowadzenia zaciągu
- preferowanych specjalnościach wojskowych, kwalifikacjach zawodowych i predyspozycjach oczekiwanych od osób, które zgłoszą się do pełnienia służby wojskowej w drodze zaciągu ochotniczego;
- dowódcach jednostek wojskowych, do których, do których bezpośrednio mogą stawiać się ochotnicy w sprawach zaciągu ochotniczego.
Ochotnik może określić jednostkę wojskową, w której chce pełnić czynną służbę wojskową pod warunkiem spełnienia określonych wymogów dla danej jednostki. Ochotnicy uznani za zdolnych do służby wojskowej zostaną powołani do czynnej służby wojskowej w terminie uzgodnionym z dowódcą jednostki wojskowej, w której będą odbywać służbę.
Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
O powołanie do służby wojskowej można także starać się w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. O powołanie do służby wojskowej w tej formie może ubiegać się osoba, która:
- skończyła 18 lat,
- ma polskie obywatelstwo,
- zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej,
- nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.
Jak ubiegać się o rekrutację
Należy złożyć wniosek o powołanie w wybranym Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można też kontaktować się z wojskowymi rekruterami za pośrednictwem portalu zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na specjalną infolinię +48 800 180 110.