Poszukiwania mieszkańca Krościenka Wyżnego zostały zakończone. Około godz. 1, ratownicy odnaleźli ciało mężczyzny. Potwierdzono, że nieżyjący to zaginiony 54-latek - przekazał oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krośnie podkom. Paweł Burzyński.
Wcześniej, tj. w czwartek wieczorem o podkom. Buczyński mówił, że w akcji poszukiwawczej, która była kontynuowana mimo ciemności, udział brały psy tropiące oraz dron z kamerą termowizyjną.
Jak zaznaczył poszukiwania z udziałem m.in. strażaków, policjantów, GOPR trwały w czwartek od ok. godz. 14. Wówczas zaginięcie mężczyzny zgłosili jego bliscy.
Przeczesywany był teren w okolicach miejsca zamieszkania Krzanowskiego, czyli obszar takich miejscowości jak Krościenko Wyżne, Targowiska, Pustyny, Łężany, w tym również kompleks leśny Dębina.
Kim był Jerzy Krzanowski?
Jerzy Krzanowski to jeden ze współzałożycieli, obok brata Adama, firmy Nowy Styl. Spółka jest jednym z największych w Europie producentów mebli biurowych. Krzanowski jest jednym z najbogatszych Polaków.
W 2016 r. Krzanowski usłyszał zarzuty korupcyjne. Razem z nim została zatrzymana b. wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu SA Patrycja Z. i cztery inne osoby.
Jak podała wówczas Prokuratura Krajowa, wszystkim zostały przedstawione zarzuty korupcyjne, wręczania i przyjmowania korzyści majątkowych oraz udzielania pomocy w przyjęciu tych korzyści. Dodatkowo była wiceprezes ARP usłyszała również zarzut przekroczenia uprawnień, a jedna z osób jest także podejrzana o pranie brudnych pieniędzy.
Prokuratura Krajowa poinformowała, że biznesmen opłacił Patrycji Z. pobyt w posiadłości wypoczynkowo-rekreacyjnej, sfinansował pobyt w Dubaju, wejściówki do loży VIP na zawody żużlowe Grand Prix oraz alkohol.
W zamian za to jako wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Patrycja Z. podczas oficjalnych spotkań prezentowała ofertę handlową spółki z branży meblarskiej, promowała jej produkty i umawiała spotkania prezesa tej spółki z przedstawicielami firm, z którymi prowadziła rozmowy jako wiceprezes ARP.
"Ponadto Patrycja Z. podjęła się pośrednictwa w załatwieniu sprawy tej spółki. Polegała ona na uzyskaniu korzystnej dla spółki decyzji w przedmiocie zwolnienia i przyśpieszenia zwolnienia gwarancji bankowej należytego wykonania umowy w kwocie ponad 20 milionów złotych. Gwarancja ta została ustanowiona w ramach przyznanego spółce wsparcia finansowego udzielonego w związku z realizacją projektu w kwocie prawie 40 milionów złotych, pochodzącego ze środków Unii Europejskiej" - przekazała w 2016 r. Prokuratura Krajowa.
Wiceprezes ARP została oskarżona płatną protekcję i przyjęcie łapówki. Za jej skorumpowanie na ławie oskarżonych zasiądzie również współzałożyciel Nowego Stylu. Wspólnie z nim w przestępczym procederze uczestniczyła również Maria K., która była kierownikiem projektu realizowanego przez spółkę meblarską ze środków Unii Europejskiej. Została ona oskarżona o płatną protekcję, którą popełniła, współdziałając z Jerzym K.
Do popełnienia tych wszystkich przestępstw doszło w 2015 roku.
Po zatrzymaniu Krzanowskiego przez CBA spółka Nowy Styl wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że "współpracuje z organami państwowymi w celu szybkiego wyjaśnienia spraw będących przedmiotem prowadzonego postępowania".
Biznesmen nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i mówił, że jest niewinny.
Źródło: PAP, Dziennik.pl, tvn24.pl