Jak podało IMGW, w województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim, a także we wschodniej części Wielkopolskiego i Dolnośląskiego, północnej części Łódzkiego oraz na zachodzie Mazowsza ostrzeżenie przed burzami obowiązuje od godz. 20 w sobotę do godz. 3 w niedzielę.

Reklama

Gdzie jeszcze obowiązują ostrzeżenia?

W woj. warmińsko-mazurskim, na północy i w centrum woj. podlaskiego oraz na północy woj. mazowieckiego - od godz. 23 w sobotę do godz. 10 w niedzielę. W województwach: małopolskim, śląskim, opolskim i świętokrzyskim, a także na południu woj. łódzkiego i na zachodzie woj. podkarpackiego ostrzeżenia obowiązują od godz. 22 w sobotę do godz. 8 w niedzielę.

W woj. lubelskim, a także na południu i w centrum Mazowsza, na wschodzie woj. podkarpackiego oraz na południu Podlaskiego - od północy w sobotę do godz. 10 w niedzielę.

Ostrzeżenia przed wzrostem poziomu wód

W sobotę Instytut wydał również ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia ws. gwałtownych wzrostów stanów wód. Obowiązują one od Białegostoku przez Hajnówkę, Ostrołękę, Siedlce, Warszawę, Zgierz, Piotrków Trybunalski i Kielce po Katowice, Bielsko-Białą, Nowy Sącz i Krosno.

Czym są ostrzeżenia pierwszego stopnia?

Reklama

Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych, możliwe zagrożenie życia". Instytut zaleca ostrożność oraz obserwowanie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami wiąże się z sumami opadów od 20 do 35 mm i porywami wiatru od 70 km/h do 85 km/h.