W Polsce istnieje 16 województw, a każde z nich ma swój własny oddział NFZ, który zajmuje się rejestracją i kierowaniem na turnusy w sanatoriach. Nasze miejsce zamieszkania decyduje o przynależności do konkretnego oddziału. Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium zależy od kilku czynników, takich jak liczba pacjentów oczekujących w danym województwie, dostępność miejsc w uzdrowiskach poszczególnych oddziałów NFZ, stan zdrowia pacjenta oraz liczba rezygnacji z przydzielonych terminów, czyli tzw. zwroty.

Reklama

Ile czasu mija od złożenia wniosku do wyjazdu do sanatorium?

Czas od złożenia wniosku do wyjazdu do sanatorium uzależniony jest od kilku czynników:

  • Województwa: W zależności od województwa czas ten może się różnić. Średnio w Polsce wynosi on około 10 miesięcy. Na przykład w województwie mazowieckim czas oczekiwania wynosi około 4 miesiące, a na Podkarpaciu może sięgać nawet 9 miesięcy.
  • Profilu schorzenia: Na niektóre schorzenia, np. choroby układu oddechowego, czas oczekiwania może być dłuższy.
  • Terminu złożenia wniosku: Ogólnie rzecz biorąc, w szczycie sezonu (lipiec-sierpień) czas oczekiwania jest dłuższy.
  • Dostępności miejsc w sanatoriach: W niektórych sanatoriach może być więcej chętnych niż miejsc, co wydłuża czas oczekiwania.

Jaki jest koszt wyjazdu do sanatorium na NFZ?

Pobyt w sanatorium na NFZ nie jest całkowicie bezpłatny. Pacjenci muszą pokryć część kosztów związanych z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Wysokość opłat zależy od:

  • Sezonu: I sezon (od 1 października do 30 kwietnia): wyższe stawki II sezon (od 1 maja do 30 września): niższe stawki
  • Standardu pokoju: Pokoje jednoosobowe z pełnym węzłem sanitarnym są droższe niż pokoje wieloosobowe bez węzła.
  • Długości pobytu: Im dłuższy pobyt, tym niższa stawka za dobę.

Szczegółowe informacje na temat stawek i zwolnień z opłat można znaleźć na stronie NFZ. Dodatkowe koszty obejmują dojazd do sanatorium i z powrotem, opłatę klimatyczną (w niektórych miejscowościach) i opcjonalne dodatkowe usługi. Również opłata za pobyt ewentualnego opiekuna jest we własnym zakresie.

Jak długo trzeba czekać na wyjazd do sanatorium na NFZ w 2024 roku?

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium zaczyna się od daty złożenia skierowania w NFZ, a nie od daty jego wystawienia przez lekarza. Obecnie lekarz przesyła e-skierowanie do NFZ drogą elektroniczną. Jeśli posiadasz numer skierowania, możesz sprawdzić swoją pozycję w kolejce do sanatorium za pomocą bezpłatnej, oficjalnej przeglądarki skierowań NFZ. Aby uzyskać aktualne informacje o statusie skierowania, należy podać numer skierowania oraz datę urodzenia.

Poniżej znajduje się zestawienie danych dotyczących szacowanego czasu oczekiwania na sanatorium dla dorosłych pacjentów w różnych województwach, sporządzone przez Gazetę Senior. Informacje pochodzą z końca marca 2024 roku.

dolnośląskie: 10 miesięcy (Centrala NFZ), 14 miesięcy (oddział NFZ),kujawsko-pomorskie: 5 miesięcy (Centrala NFZ), 10 miesięcy (oddział NFZ),lubelskie: 4 miesiące (Centrala NFZ), do 3 miesięcy (oddział NFZ),lubuskie: 10 miesięcy (Centrala NFZ), 12 miesięcy (oddział NFZ),łódzkie: 9 miesięcy (Centrala NFZ), 10-12 miesięcy (oddział NFZ),małopolskie: 8 miesięcy (Centrala NFZ), 12 miesięcy (oddział NFZ),mazowieckie: 10 miesięcy (Centrala NFZ), 10 miesięcy (oddział NFZ),opolskie: 10 miesięcy (Centrala NFZ), 11 miesięcy (oddział NFZ),podkarpackie: 8 miesięcy (Centrala NFZ), 8 miesięcy (oddział NFZ),podlaskie: 7 miesięcy (Centrala NFZ), 7 miesięcy (oddział NFZ),pomorskie: 8 miesięcy (Centrala NFZ), 8-10 miesięcy (oddział NFZ),śląskie: 11 miesięcy (Centrala NFZ), 15 miesięcy (oddział NFZ),świętokrzyskie: 11 miesięcy (Centrala NFZ), 12 miesięcy (oddział NFZ),warmińsko-mazurskie: 5 miesięcy (Centrala NFZ), 3-4 miesiące (oddział NFZ),wielkopolskie: 8 miesięcy (Centrala NFZ), 8-9 miesięcy (oddział NFZ),zachodniopomorskie: 5 miesięcy (Centrala NFZ), 6 miesięcy (oddział NFZ).

Jak skrócić czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium na NFZ?

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium na NFZ można skrócić. Można to zrobić: wybierając termin poza sezonem (np. jesień, wiosna) i mniej popularne schorzenie lub sanatorium w innym województwie. Warto też sprawdzić aktualne czasy oczekiwania na stronie NFZ i skorzystać z możliwości wyjazdu w ramach zwrotów terminów (krótki termin do 14 dni). Ostatecznie można się zdecydować na płatne sanatorium, które oferuje krótsze kolejki i szerszy zakres świadczeń.

Jak wyjechać do sanatorium na NFZ?

Aby wyjechać do sanatorium na NFZ, należy:

Uzyskać skierowanie od lekarza: Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (rodzinny, specjalista) wystawi e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.Złożyć e-skierowanie w oddziale wojewódzkim NFZ: E-skierowanie automatycznie trafia do oddziału wojewódzkiego NFZ, który dobierze odpowiednie sanatorium i termin pobytu.Potwierdzić termin pobytu: Oddział wojewódzki NFZ poinformuje Cię o wyznaczonym terminie i miejscu pobytu.

Kto może skorzystać z sanatorium NFZ?

Prawo do leczenia uzdrowiskowego na NFZ mają osoby ubezpieczone zdrowotnie, u których zachodzi schorzenie objęte wykazem schorzeń uprawniających do leczenia uzdrowiskowego. Wykaz ten dostępny jest na stronie NFZ: https://skierowania.nfz.gov.pl/.