Toksyczna chmura tlenku węgla nad Polską?

Jak podaje IMGW-PIB Centrum Modelowania Meteorologicznego na swoim profilu w serwisie X, satelity "rejestrują transport daleki pyłów i zwiększone stężenie tlenku węgla w atlantyckim i europejskim obszarze osłony, w tym w kolumnie atmosfery nad terytorium Polski".

Reklama

ZOBACZ kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Skąd wzięło się zwiększone stężenie tlenku węgla nad Polską?

Przyczyną chmury tlenku węgla, która znajduje się nad Polską, są pożary w Kanadzie, z którymi państwo to mierzy się od początku lipca. W związku z tym wraz z masami powietrza zmienia się również jego chemiczny skład w Europie. Satelity meteorologiczne pokazują, że pyły i zwiększone stężenie tlenku węgla pojawiają się nie tylko nad terenem, gdzie występują pożary, lecz także w atlantyckim i europejskim obszarze osłony, "w tym w kolumnie atmosfery nad terytorium Polski" – jak możemy przeczytać na stronie IMGW.

Reklama

Podwyższona koncentracja tlenku węgla znajdująca się nad Polskąjest wyraźnie widoczna w obrazach satelitarnych na produktach Sentinel-5P, które pokazują zawartość tego tlenku w kolumnie atmosfery. "Obraz ten koresponduje z analizą trajektorii wstecznych z ostatnich 7 dni dla obszaru środkowej Polski, które potwierdzają transport na wyższych poziomach izobarycznych znad obszaru Atlantyku" – informuje IMGW.

Czy chmura tlenku węgla jest toksyczna?

Czy toksyczna chmura nad Polską naprawdę jest toksyczna? Czy zagraża naszemu zdrowiu? IMGW-PIB METEO POLSKA we wpisie na platformie X uspokaja, że choć pożary w Kanadzie rzeczywiście zwiększyły poziom tlenku węgla nad Europą, to w żadnym razie nie stanowi to dla nas zagrożenia.

Przyglądając się mapom udostępnianym przez IMGW, można zauważyć, że chmura tlenku węgla znajdująca się nad Polską ma kolor zielony, a to oznacza, że stężenie tlenku węgla na tym obszarze nie przekracza norm Światowej Organizacji Zdrowia.