Drony mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów. W reklamie i mediach pozwalają tworzyć dynamiczne ujęcia filmowe i fotograficzne. W geodezji i kartografii mogą zbierać dane do tworzenia szczegółowych map terenowych, a w ratownictwie mogą szybko przeszukiwać duże obszary w poszukiwaniu zaginionych osób. Bywają również wykorzystywane do nadzorowania rejonów dotkniętych klęskami żywiołowymi, takimi jak pożary, powodzie czy trzęsienia ziemi. Ale nie tylko.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Tauron wykorzystuje do kontroli… drony

W ostatnim czasie Tauron uruchomił kontrole u klientów, do których wykorzystuje właśnie… drony. Spółka sprawdza w ten sposób mikroinstalacje fotowoltaiczne i ma w planach skontrolowanie łącznie ok. 1600 instalacji.

Reklama

W ubiegłym roku kontrole wykazały liczne uchybienia, a nieprawidłowości wykryto w ok. 50 proc. sprawdzonych instalacji. W przypadku ponad 3. tys. były to przekroczenia mocy dla panelów fotowoltaicznych, a w przypadku ok. 13 tys. - przypadki przekroczenia napięcia. W tym roku kontrole mają objąć także magazyny energii, których w sieci Tauron Dystrybucja jest około 6 tys.

Drony skontrolują fotowoltaikę i wykryją usterki

Kontrole są niezapowiedziane jednak w przypadku użycia dronów prosumenci powinni zostać o tym poinformowani. Wówczas operator uruchamia maszynę, która wykonuje zdjęcia instalacji fotowoltaicznej, co pozwala udokumentować stan techniczny instalacji i sprawnie wykryć ewentualne problemy. W trakcie kontroli za pomocą drona można sprawdzić m.in. układ pomiarowo-rozliczeniowy, inwerter (falownik), panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii.