Podczas planowania podróży warto być świadomym ryzyka oszustw, które mogą obejmować fałszywe oferty noclegów, nieistniejące obiekty oraz nieprawdziwe propozycje wyjazdowe - ostrega resort.

Uwaga na oszustów

Zakupy internetowe, zwłaszcza te związane z wakacjami, mogą być pułapką, dlatego istotna jest ostrożność – 75 proc. polskich internautów decyduje się na zakupy w sieci. W 2023 roku liczba fałszywych sklepów wzrosła o ponad 200 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Reklama

Resort wyjaśnia, że wiele stron i aplikacji umożliwia rezerwację noclegów ale chwila nieuwagi mogą prowadzić do utraty pieniędzy. Oszuści często wykorzystują popularność serwisów do szybkiego porównywania ofert.

Na co zwracać uwagę

Ministertswo przygotowało kilka wskazówek jak ustrzec się przed oszustami. Na pewno warto upewnić się, że oferta pochodzi z autoryzowanej strony. Porównaj informacje kontaktowe z innymi serwisami noclegowymi. Sprawdź, czy możesz zadzwonić do obiektu. Upewnij się, że miejsce oferuje różne metody płatności.
Sprawdź, czy masz możliwość wprowadzenia zmian lub anulowania rezerwacji.

Sposoby na zwiększenie bezpieczeństwa

Resort podał wlaścicielom obektów tj: hotele, pensjonaty rady jak mogą chronić dane swoich klientow.

"Organizuj regularne szkolenia dla personelu. Używaj silnych haseł i uwierzytelniania wieloskładnikowego. Regularnie aktualizuj systemy i zabezpieczenia. Wyznacz odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo. Informuj CERT Polska o wszelkich naruszeniach bezpieczeństwa.

Bezpieczne zakupy online

Reklama

Podczas zakupów w internecie warto przestrzegać kilku zasad, aby zminimalizować ryzyko oszustw. Z raportu "E-commerce w Polsce” na który powołuje się resort wynika, że 75 proc. internautów robi zakupy w polskich sklepach internetowych, a 30 proc. także w zagranicznych.

Dlatego warto mieć na uwadzę, że nowe konta wymagają szczególnej ostrożności. Sprawdzzaj opinie i historię sprzedaży sprzedawcy. Unikaj tych, którzy nie podają numeru telefonu. Uważnie przeczytaj opis przedmiotu, który chcesz zakupić. Błędy językowe mogą być sygnałem ostrzegawczym.
Uważaj na oferty wymagające przedpłaty. Weryfikuj linki do płatności przesyłane przez sprzedawcę. Zbyt niska cena może być oszustwem. Sprawdź autentyczność zdjęć i opisów produktów.

Oszuści stosują różne metody, podszywając się pod kupujących, sprzedających, pracowników platform, hoteli, sklepów czy banków. Dlatego zdrowy rozsądek i weryfikacja informacji są kluczowe podczas zakupów online oraz rezerwacji wyjazdów - tłumaczy ministerstwo.