Kupiony za 15 mln zł robot chirurgiczny Da Vinci działa w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie (SPWSZ) od marca 2024 r. Najczęściej korzysta z niego zespół chirurgów urologów, a najliczniejszą grupą pacjentów są mężczyźni chorujący na raka prostaty.

Reklama

Pierwsza operacja robotyczna odbyła się 5 marca. 73-letniemu pacjentowi usunięto gruczoł krokowy zaatakowany przez nowotwór. Od tamtej pory prostatektomie z wykorzystaniem Da Vinci urolodzy wykonali 69 razy. Zespół przeprowadził też 11 cystektomii (usunięcia pęcherza moczowego) i 8 organooszczędnych resekcji guzów nerek – przekazał rzecznik szpitala Tomasz Owsik-Kozłowski.

Szczecin. 100 pacjentów skorzystało z robota Da Vinci

Operator systemu Da Vinci i lekarz kierujący oddziałem urologii ogólnej i onkologicznej szpitala dr hab. Artur Lemiński podkreślił, że jedną z największych zalet chirurgii robotycznej jest szybszy powrót pacjenta do sprawności. Osoby operowane laparoskopowo przebywają na oddziale średnio, ponad pięć dni. Operowani z użyciem robota – tylko 3,5 dnia.

W szczecińskim szpitalu wojewódzkim robotem Da Vinci pracują także specjaliści z Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego w SPWSZ. Zoperowali już 12 pacjentów chorujących na raka jelita grubego.

Zakup robota Da Vinci dla SPWSZ został dofinansowany z funduszy europejskich.

Pierwszą placówką w woj. zachodniopomorskim, która kupiła system chirurgii robotycznej Da Vinci (w 2020 r.) jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 na szczecińskich Pomorzanach. Jest on tam wykorzystywany przede wszystkim w chirurgii onkologicznej do operacji urologicznych i ginekologicznych.

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Reklama