Choć realizacja dostaw do aptek przebiega na bieżąco, mogą występować drobne opóźnienia.

Zalane apteki

W województwie opolskim sześć aptek, znajdujących się w Głuchołazach, Lewinie Brzeskim i Nysie, oraz cztery apteki w województwie dolnośląskim (Kłodzko, Stronie Śląskie, Ząbkowice Śląskie) zostały zalane lub podtopione. Mimo to apteki szybko wznawiają działalność, aby zapewnić pacjentom dostęp do niezbędnych leków.

Reklama

Placówki, które borykają się z brakiem energii elektrycznej lub dostępu do internetu, powinny zgłaszać te problemy do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego lub Naczelnej Izby Aptekarskiej. Problemy z komunikacją są na bieżąco rozwiązywane przez Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego.

Recepty otrzymasz od farmaceuty

W sytuacjach zagrożenia zdrowia, Główny Inspektorat informuje pacjentów o możliwości uzyskania recept farmaceutycznych od farmaceutów. Jeśli apteka, w której realizujemy e-receptę, jest zamknięta, możemy udać się do innej placówki i poprosić o wypisanie nowej recepty. Należy pamiętać, że realizacja recepty farmaceutycznej odbywa się na zasadzie 100 proc. odpłatności, bez refundacji.

Pacjenci mają również możliwość skorzystania z porad lekarskich w innych placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, w ramach ubezpieczenia. Infolinia NFZ 800 190 590 na bieżąco informuje o funkcjonujących placówkach medycznych.

Apel GIF

Ważne jest, aby unikać korzystania z leków, które miały kontakt z zanieczyszczoną wodą powodziową, ponieważ nie nadają się one do użytku. Nie należy organizować zbiórek leków na własną rękę.