Jak informuje portal biznesinfo.pl, perspektywa likwidacji abonamentu RTV w najbliższej przyszłości wydaje się coraz bardziej odległa. Pomysł opłaty audiowizualnej został zarzucony, a nowe regulacje dotyczące finansowania mediów publicznych, choć zapowiedziane, nie wejdą w życie w przewidywanym terminie. Wobec powyższego, utrzymanie dotychczasowego systemu finansowania, ze wszystkimi jego mankamentami, wydaje się być najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Utrzymuje się także praktyka bezpośredniego finansowania mediów publicznych przez władzę ustawodawczą lub wykonawczą, poprzez doraźne dotacje na realizację misji publicznej. Ten model, stosowany wcześniej przez poprzednią władzę, polega na przyznawaniu mediom znacznych kwot z budżetu państwa, co oznacza, że to politycy decydują o ich losach finansowych.
Które osoby, zwolnione z opłacania abonamentu RTV, jednak będą musiały go zapłacić?
Pomimo licznych propozycji reformowania systemu finansowania mediów, wszystkie dotychczasowe koncepcje zakładały utrzymanie obecnych zwolnień z opłat. Nawet proponowana opłata audiowizualna, obejmująca zasadniczo wszystkich obywateli, przewidziała wyłączenia dla określonych grup społecznych. Nowe świadczenia socjalne mogą jednak zmienić tę sytuację, ponieważ, jak sugeruje "Super Express", część dotychczasowych beneficjentów zwolnień z opłat abonamentowych może stracić ten przywilej.
Od nowego roku wprowadzana jest tzw. renta wdowia, która ma częściowo rekompensować straty finansowe po śmierci małżonka. Choć pomysł jest szczytny, to jego realizacja budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony, daje możliwość otrzymania dodatkowych środków, z drugiej - wprowadza szereg ograniczeń i dyskryminuje ze względu na płeć. Warto podkreślić, że osoby korzystające z tego świadczenia mogą mieć problemy z uzyskaniem oficjalnego dokumentu potwierdzającego wysokość otrzymywanej emerytury.
Kto jest zwolniony z opłacania abonamentu RTV?
Osoby, które ukończyły 60. rok życia i pobierają emeryturę nieprzekraczającą 50 proc. średniego wynagrodzenia, są zwolnione z opłat abonamentowych. Warunkiem uzyskania tego zwolnienia jest przedłożenie odpowiedniego dokumentu potwierdzającego wysokość świadczenia. Niestety, aktualne przepisy prawne nie przewidują możliwości uzyskania takiego dokumentu dla osób otrzymujących rentę wdowią po zmarłym małżonku. W konsekwencji, osoby te nie mogą udowodnić, że spełniają kryterium dochodowe uprawniające do zwolnienia z opłat abonamentowych.
Choć można przypuszczać, że szybko pojawi się nowelizacja pozwalająca na uzyskanie niezbędnych dokumentów, to dokładny termin tych zmian pozostaje niewiadomą. Zważywszy na duże zainteresowanie rentą wdowią, liczba osób, które będą potrzebowały takich zaświadczeń, będzie znaczna. Dlatego tak ważne jest, jak sugeruje portal biznesinfo.pl, jak najszybsze wprowadzenie zmian umożliwiających dostęp do tak podstawowych informacji, jak wysokość otrzymywanej emerytury.
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025 roku?
Mimo trwającej debaty na temat przyszłości finansowania mediów publicznych znamy już wysokość opłat abonamentowych na przyszły rok. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że stawki nie wzrosną. W 2025 roku za radio zapłacimy 8,70 zł, a za telewizor lub radio z telewizorem – 27,30 zł miesięcznie. Należy pamiętać, że opłatę należy uiścić na poczcie do 25. dnia każdego miesiąca.
Obniżone stawki abonamentowe przysługują m.in. osobom dokonującym opłat za cały rok z góry. Jak podaje Poczta Polska, wpłacający abonament do 25 stycznia 2024 roku skorzystali z 10 proc. rabatu. Dodatkowe zniżki są dostępne dla osób opłacających abonament za kilka miesięcy z góry.
Kto nie musi płacić abonamentu RTV?
Zwalniane z opłat abonamentowych są osoby, które ukończyły 75 lat, osoby niepełnosprawne zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz emeryci powyżej 60. roku życia, których świadczenie emerytalne nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia.