Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w wynika, że od stycznia do połowy października wykryto 38 356 przypadków zakażeń wirusem RSV, w tym 17 732 u dzieci poniżej drugiego roku życia. Dla porównania, w całym ubiegłym roku na RSV zachorowało niespełna 12 tys. osób, w tym 5,5 tys. dzieci do lat dwóch.
Kolejna epidemia w Polsce. Rekordowa liczba zachorowań
Sytuacja w przypadku krztuśca jest jeszcze bardziej alarmująca. W 2023 roku odnotowano 927 przypadków zachorowań, a do połowy października tego roku liczba ta wzrosła do 20 677. W ciągu ostatnich dwóch tygodni na krztusiec zachorowało 3 849 osób.
Wirus RSV w czołówce przyczyn jesiennych infekcji
Wirus RSV, czterokrotnie bardziej zakaźny od grypy, jest najczęstszą przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych u dzieci poniżej pierwszego roku życia. Przenosi się drogą kropelkową, atakując drogi oddechowe.
Jeśli chodzi o RSV, podobnie jak w przypadku innych wirusów, niebezpieczne są powikłania. Na takie najbardziej narażone są najmłodsze dzieci oraz osoby po 65. roku życia.
Zgony i hospitalizacje z powodu krztuśca
Dane opublikowane przez "Rzeczpospolitą" pokazują, że:
- w grupie wiekowej do 4 lat odnotowano 2 374 zachorowania na krztusiec,
- wśród dzieci między 5. a 9. rokiem życia - 2 405,
- w wieku 10-14 lat - 4 039,
- a wśród osób między 15. a 19. rokiem życia - 1 346 przypadków.
W tym czasie hospitalizowano 2 180 osób z powodu krztuśca, a w czerwcu zarejestrowano zgon noworodka chorego na tę chorobę.
Szczepienia na krztusiec - kto może się zaszczepić?
Szczepienie na krztusiecjest obowiązkowe dla dzieci, które otrzymują je kilka razy, począwszy od drugiego miesiąca życia. Dorośli są zachęcani do regularnego szczepienia co 10 lat, które jest odpłatne.
Od połowy października tego roku kobiety w ciąży między 27. a 36. tygodniem mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi. W przypadku zagrożonej ciąży przedwczesnym porodem kobieta może otrzymać szczepionkę już po 20. tygodniu ciąży, o czym decyduje lekarz prowadzący.
Krztusiec - jakie są objawy?
Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego, łatwo szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Objawy, które pojawiają się około 7-10 dni po zakażeniu, to:
- gorączka,
- katar,
- łagodny kaszel, który stopniowo przekształca się w kaszel napadowy.
U niemowląt napady kaszlu mogą kończyć się bezdechem lub drgawkami, co czyni krztusiec szczególnie niebezpiecznym dla najmłodszych. U młodzieży i dorosłych przebieg choroby jest zazwyczaj łagodniejszy, co może utrudniać postawienie właściwej diagnozy.
Źródło: PolsatNews.pl, Rzeczpospolita, PAP
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie