WHO podtrzymuje wydany 14 sierpnia najwyższy stopień zagrożenia i wskazuje na możliwość wystąpienia epidemii. Wirusa małpiej ospy wykryto dotąd w 80 krajach. Eksperci ostrzegają, że choroba postępuje geograficznie, co wymaga zorganizowanej reakcji międzynarodowej.

Reklama

Małpia ospa atakuje. Najgorsza sytuacja w Afryce

Najwięcej zakażeń małpią ospą odnotowano w Afryce, a najgorsza sytuacja panuje Demokratycznej Republice Konga, Burundi i Nigerii.

Pierwsze przypadki zakażeń małpią ospą potwierdzono także w Europie. Nowy wariant wirusa mpox wykryto przed miesiącem u 33-letniego pacjenta w Kolonii.

Wszystkie osoby, które mogły mieć kontakt z pacjentem, zidentyfikowano i została zapewniona im opieka. Władze podkreśliły, że choroba nie jest łatwo przenoszona i nie ma ryzyka zakażenia wśród mieszkańców Kolonii.

W sierpniu pierwszy przypadek zachorowania na małpią ospę wykryto w Szwecji.

Reklama

Czym jest małpia ospa? Jakie są objawy?

Małpia ospa jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Mpox przenosi się przez bliski kontakt fizyczny z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi.

Choroba charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej.