Nadleśnictwo ostrzega grzybiarzy: to zwierzę czyha się w liściach

Nadleśnictwo Ciechanów opublikowało na Facebooku post ostrzegający przed zagrożeniem czyhającym w liściach. Jesienią w lesie jest możliwość natrafienia na żmiję zygzakowatą. Jest to jedyny jadowity wąż w Polsce.

Żmije zygzakowate zapadają w sen zimowy. Jednak obecnie, choć temperatury są znacznie niższe, to jednak cały czas można je spotkać w polskich lasach. Mimo jesiennych chłodów żmije wciąż można spotkać w polskich lasach, szczególnie na nasłonecznionych polanach lub przy ścieżkach.

Reklama

Leśnicy na bieżąco przekazują informacje w mediach społecznościowych, ostrzegając zarówno spacerowiczów, jak i grzybiarzy. Tym razem leśnicy z Ciechanowa opublikowali informację, ze wąż został zaobserwowany w Leśnictwie Ościsłowo. Gad ten, choć całkiem spory, chowa się w jesiennych liściach. Przez to może być niezauważalny. Zatem wybierając się do lasu, warto patrzeć pod nogi.

Reklama

Co może pomóc przy spotkaniu żmii. Leśnicy polecają, żeby, wychodząc na spacer po lesie, pamiętać o odpowiednim obuwiu. Może być ono ratunkiem w sytuacji przypadkowego spotkania ze żmiją zygzakowatą. Na każdą wyprawę do lasu, zwłaszcza w sezonie jesiennym, warto założyć odpowiednie obuwie, które chroni kostki. Wysokie, solidne buty mogą dobrze chronić przed przypadkowym ukąszeniem, jeśli natkniemy się na żmiję podczas chodzenia po mniej uczęszczanych obszarach lasu. Poza tym - w miarę możliwości – warto wybierać szutrowe drogi leśne.

Żmija zygzakowata: czy spotkanie z nią zawsze jest niebezpieczne

Jak wygląda żmija zygzakowata. Żmiję można rozpoznać po, charakterystycznym dla niej, zygzakowatym wzorze przebiegającym wzdłuż jej ciała. Może być on brunatny, czarny lub ciemnoszary. Żmija na szeroką, trójkątną głowę i oczy z pionowymi źrenicami. Jej masywne ciało osiąga długość zazwyczaj od 60 do 90 centymetrów.

W Polsce gad ten występuje głównie na terenach leśnych, łąkach, górach wrzosowiskach oraz na terenach podmokłych. Zazwyczaj widziana jest w górach (np.: Karpatach czy Sudetach). Jednak można ją spotkać również na nizinach, zwłaszcza we wschodniej i północnej części kraju.

Czy żmija zygzakowata atakuje ludzi. Żmija zygzakowata, choć jadowita, nie jest bardzo dużym zagrożeniem dla spacerowiczów. Leśnicy uspokajają, że jej ukąszenia rzadko są śmiertelne dla ludzi. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy zostanie szybko udzielona pomoc medyczna.

Żmija zygzakowata unika kontaktu z ludźmi, a jeżeli atakuje, to wyłącznie we własnej obronie. Dlatego warto być ostrożnym podczas jesiennych spacerów po lesie. Bowiem nadepnięcie tego zwierzęcia może skończyć się ukąszeniem.