Zgodnie z informacjami Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, wniosek jest wynikiem decyzji sejmowej komisji śledczej po czterokrotnym niestawieniu się Ziobry, mimo wezwań. Dwukrotnie były szef MS przedstawił zwolnienia lekarskie, jednak opinia biegłego wskazała, że mógłby on złożyć zeznania. W odpowiedzi Ziobro oświadczył w mediach społecznościowych, że żaden biegły go nie badał, a także powołał się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował zgodność działania komisji z konstytucją.
Hołownia żąda zatrzymania Ziobry. Co dalej z komisją ds. Pegasusa?
Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu potwierdziło, że wniosek wpłynął do marszałka i jest analizowany przez służby prawne. Szymon Hołownia zaznaczył, że wniosek jest prawnie dopuszczalny, a jego rozpatrzenie nabrało tempa dzięki współpracy z przewodniczącym komisji regulaminowej, Jarosławem Urbaniakiem. Urbaniak poinformował na platformie X, że komisja zajmie się sprawą 3 grudnia, co pozwoli Sejmowi podjąć decyzję na kolejnym posiedzeniu, planowanym na 4 lub 5 grudnia.
Wcześniejsze niestawiennictwa Ziobry przed komisją śledczą ds. Pegasusa oraz brak usprawiedliwienia dodatkowo wzmacniają argumenty za podjęciem działań prawnych, mających zapewnić jego udział w przesłuchaniu. Komisja zapowiada, że posiedzenie z jego udziałem miałoby skrócony charakter w porównaniu z przesłuchaniami innych świadków.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Źródło: PAP, Media