Renta wdowia od 2025 roku
Od początku 2025 roku osoby uprawnione będą mogły składać wnioski o nową formę wsparcia – rentę wdowią. Dzięki tej zmianie prawnej, wdowy i wdowcy nie będą musieli wybierać między własnym świadczeniem a rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Nowe przepisy umożliwiają łączenie różnych świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych przez ZUS. Szacuje się, że z tej możliwości skorzysta nawet 2 miliony osób. Warto podkreślić, że prawo do renty wdowiej powstanie od miesiąca złożenia wniosku, jednak najwcześniej od lipca 2025 roku.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Seniorzy będą mogli zdecydować
Jak mówiła czwartek w TVP Info Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa MRPiPS, na podstawie indywidualnego wyliczenia przeprowadzonego przez ZUS, seniorzy będą mogli dokonać świadomego wyboru pomiędzy różnymi wariantami świadczeń. Mogą zdecydować się na pozostanie przy dotychczasowym świadczeniu i otrzymanie dodatkowego 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku lub na pobieranie pełnego świadczenia po zmarłym małżonku wraz z 15 proc. własnego świadczenia.
Warto podkreślić, że wysokość dodatkowego świadczenia będzie stopniowo wzrastać z roku na rok. W latach 2025 i 2026 wysokość świadczenia dodatkowego do renty wdowiej wyniesie 15 proc. drugiej emerytury lub renty. Następnie, od 2027 roku, ten procent zwiększy się do 25 proc. Decyzja o potencjalnym dalszym podwyższeniu świadczenia w 2028 roku pozostaje w gestii rządu.
Wyższe świadczenie, wyższa podwyżka świadczeń
Niezależnie od tego, czy dana osoba otrzymuje emeryturę, czy rentę rodzinną, co roku w marcu jej świadczenie ulega waloryzacji. Wysokość tej waloryzacji jest uzależniona od dwóch czynników: wskaźnika inflacji oraz średniorocznego wzrostu wynagrodzeń (z uwzględnieniem ograniczenia do 20 proc.). Według danych przekazanych przez Ministerstwo Finansów, w kolejnym roku można spodziewać się podwyżki rzędu 5,82 proc.
Oznacza to, że wysokość podwyżki zależy od kwoty aktualnego świadczenia. Dla przykładu, emeryt lub rencista rodzinny otrzymujący obecnie 2000 złotych brutto może liczyć na wzrost świadczenia o ponad 100 złotych miesięcznie. Im wyższe dotychczasowe świadczenie, tym wyższa będzie kwota podwyżki. Jak informuje "Fakt", w przyszłym roku wdowy i wdowcy mogą oczekiwać podwójnej korzyści: zarówno z corocznej waloryzacji świadczeń, jak i z planowanej reformy renty rodzinnej.