O śmierci Wojciecha Trzcińskiego 1 lutego 2025 r. poinformował jego syn Stanisław. "Zawiadamiamy, że pogrzeb Taty odbędzie się 17 lutego w poniedziałek. Msza święta pożegnalna zostanie odprawiona tego dnia o godzinie 12.00, w Kościele Środowisk Twórczych pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie. Po mszy nastąpi przejazd na Powązki Wojskowe, gdzie o godzinie 14.00 spod bramy głównej wyruszy kondukt żałobny do miejsca spoczynku" - napisał.
Msza święta rozpoczęła się o godz. 12. Do Kościoła Środowisk Twórczych przybyły tłumy. Wojciecha Trzcińskiego żegnano z honorami. Zaśpiewała Magda Umer, dla której Wojciech Trzciński pisał jeszcze w latach studenckich. Utwór "Małe tęsknoty" zagrał zaś na fortepianie Włodek Pawlik.
Pośmiertne odznaczenie
Wojciech Trzciński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej".
"Wojciech był przyjacielem sztuki i twórców. Całe swoje życie poświęcił sztuce i drugiemu człowiekowi, a jeśli zobaczył w nim talent - był wierny do końca" - powiedział duszpasterz środowisk twórczych ks. Andrzej Luter podczas mszy pogrzebowej muzyka i kompozytora Wojciech Trzcińskiego.
"Jego słynny musical, a raczej rockowe oratorium "+Kolęda Nocka+ z poetyckimi tekstami Ernesta Brylla stało się legendą. Dobrze oddawało nastrój polskiego społeczeństwa w 1980 r. Wstrząsający +Psalm stojących w kolejce+ śpiewany przez Krystynę Prońko oddawał nastrój społeczeństwa zmęczonego trudami codziennego życia, a jednocześnie społeczeństwa zbuntowanego" - wskazał.
Niezatarty ślad w polskiej kulturze
Podczas uroczystości pogrzebowych ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podkreśliła, że Trzciński jest jedną z wielkich postaci polskiej kultury muzycznej. "Jego twórczość kształtowała muzyczny pejzaż naszego kraju i stała się nierozerwalnym elementem tożsamości naszej, naszych ojców, ale także i naszych dzieci, kolejnych pokoleń słuchaczy" - dodała.
Przypomniała również, że dorobek Wojciecha Trzcińskiego obejmuje niezliczone kompozycje, które zdobyły uznanie w kraju, ale także poza granicami. "Współpracował z najwybitniejszymi artystami. Najwybitniejszy artyści mieli ten honor, aby z nim pracować" - powiedziała. Jak zaznaczył, muzyka Trzcińskiego zachwycała i inspirowała.
Szefowa MKiDN podkreśliła, że artysta zostawił niezatarty ślad w polskiej kulturze. Przypomniała, że Trzciński był również promotorem i mecenasem sztuki, wspierał młodych twórców oraz rozwój polskiej sceny muzycznej.
Kariera Wojciecha Trzcińskiego
Wojciech Stanisław Trzciński urodził się 22 lipca 1949 r. w Warszawie. Był kompozytorem muzyki rozrywkowej, filmowej i teatralnej, aranżerem, pianistą, dyrygentem i producentem muzycznym. Piosenki Trzcińskiego wykonywali tacy artyści jak m.in. Anna Jantar, Krystyna Prońko, Zdzisława Sośnicka, grupa Alibabki, Halina Frąckowiak i Krzysztof Krawczyk.
Artysta skomponował m.in. oratorium "Kolęda Nocka", baśń muzyczną "Królowa śniegu", muzykę do spektakli teatralnych i filmów, do takich obrazów jak m.in. "Krzyk"(reż. Barbara Sass), "Kobieta i kobieta" (reż. Ryszard Bugajski, Janusz Dymek) i "Halo, Szpicbródka"(reż. Janusz Rzeszewski, Mieczysław Jahoda).
W latach 1993–1995 był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Gdyni. W latach 1994–1996 pełnił funkcję Dyrektora Muzycznego I Programu Polskiego Radia. Był jednym z pomysłodawców nagrody polskiego przemysłu fonograficznego "Fryderyki",