- Zatrzymanie 24-latka
- Charakterystyka zaginionej dziewczynki
- Pod jakimi numerami kontaktować się z policją?
- Apel o rozsyłanie zdjęć Patrycji w mediach społecznościowych
- Jakie warunki muszą być spełnione do uruchomienia Child Alert?
"CHILD ALERT – odwołany. 11-letnia Patrycja została odnaleziona" – przekazał w czwartek rano Policja na platformie X.
Zatrzymanie 24-latka
"Patrycja bezpieczna, dziękuję Policjantom!" – napisał z kolei szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Jak powiedziała PAP kom. Agnieszka Żyłka, rzeczniczka opolskiej KW Policji, policjanci znaleźli Patrycję w czwartek o godzinie 5 rano w jednym z mieszkań w Żorach (woj. śląskie). Godzinę wcześniej zatrzymano do sprawy w jednym z zakładów pracy 24-latka, z którym nastolatka przebywała od wtorku.
Według wstępnych informacji dziewczynka jest cała i zdrowa. Obecnie jest pod opieką policjantów i w obecności rodzica będziemy starali się ustalić z nią wszystkie okoliczności zdarzenia. Także z zatrzymanym mężczyzną zostaną przeprowadzone czynności mające na celu ustalenie, jaki charakter miała jego znajomość z nastolatką i w jaki sposób znalazła się w jego mieszkaniu – powiedziała rzecznik opolskiej policji.
Charakterystyka zaginionej dziewczynki
"Zaginiona dziewczynka jest wysoka – ma 158 wzrostu i raczej tęższej budowy ciała. Ma długie, lekko kręcone brązowe włosy. Może mieć ciemne okulary z dużymi oprawkami" – opisywała w środę Policja.
W chwili zaginięcia Patrycja miała na sobie czarne spodnie dresowe, ciemny t-shirt, czarne buty z biało-pomarańczową podeszwą typu adidasy marki Jordan, a także czarny plecak Nike, na głowie miała czarną opaskę.
Pod jakimi numerami kontaktować się z policją?
Policjanci apelowali o kontakt od każdego, kto ma jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu zaginionej. Prosili o skontaktowanie się z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Opolskich pod nr tel. 47 86 326 03, 47 86 326 504 lub z najbliższą jednostką Policji bądź pod nr tel. alarmowego 112 lub 995.
Apel o rozsyłanie zdjęć Patrycji w mediach społecznościowych
Apelujemy o rozsyłanie zdjęć zaginionej Patrycji w mediach społecznościowych, tworzymy w ten sposób łańcuch pomocy. Każda informacja, nawet najbardziej błaha, może mieć znaczenie – mówiła PAP rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Policji insp. Katarzyna Nowak.
Każdy może przyłożyć do tej sprawy swoją małą cegiełkę, chociażby rozsyłając ten komunikat do swoich znajomych, do ludzi, których ma w kontaktach w mediach społecznościowych. Może ja jej nie widziałam, ale mogę to rozesłać do swoich znajomych, oni do kolejnych – i tworzymy w ten sposób łańcuch pomocy, łańcuch osób, wykorzystując te fenomenalne narzędzia XXI wieku, jakie mamy. Może ktoś gdzieś przypadkowo w miejscu publicznym zobaczy tę dziewczynkę, wykona telefon i to nam pomoże ją szczęśliwie odwieźć po prostu do domu – prosiła.
Jakie warunki muszą być spełnione do uruchomienia Child Alert?
Insp. Nowak zaznaczyła, że Child Alert jest wyjątkową procedurą, która przez polską policję jest uruchomiona po raz siódmy.
Wyjaśniła, że aby uruchomić tę procedurę, muszą zostać spełnione konkretne warunki: osoba zaginiona musi mieć mniej niż 18 lat, a zgodę na uruchomienie procedury muszą wyrazić opiekunowie prawni. Niezbędny jest także czynnik, który świadczy o tym, że zagrożone jest zdrowie lub życie dziecka. To jest podstawa do uruchomienia poszukiwań w tym trybie – poinformowała.
Zapewniła, że procedura została uruchomiona w momencie, kiedy policja zweryfikowała informacje dotyczące zaginięcia dziewczynki. Zaginięcie zostało zgłoszone wczoraj i od razu zaczęły się poszukiwania w trybie alarmowym (...). Dzisiaj w toku czynności okazało się, że mogą mu towarzyszyć okoliczności wskazujące na zagrożenie zdrowia lub życia tego dziecka i tu nie było już minuty do straty. W tym momencie uruchomiliśmy procedurę Child Alert – zaznaczyła.
Nowak wyjaśniła, że w ramach procedury Child Alert w mediach opublikowany został wizerunek zaginionej dziewczynki, tak, żeby każdy, kto zobaczy w swoim otoczeniu kogoś podobnego do niej, przekazał tę informację na numer 112 lub 995.
W tej sprawie każda informacja, nawet najbardziej błaha, może mieć znaczenie. Naprawdę robimy wszystko, żeby to dziecko szczęśliwie wróciło do domu – zapewniła.
Rzeczniczka przekazała, że procedura Child Alert została wcześniej uruchomiona sześć razy. Wszystkie sześć przypadków to był szczęśliwy finał, szczęśliwe poszukiwanie. Trzy poszukiwania były za granicami – dziecko było uprowadzone i się odnalazło – i trzy w Polsce – powiedziała.
Akcja poszukiwawcza i olbrzymi oddźwięk społeczeństwa
Jak powiedziała PAP mł. asp. Dorota Janać z KP Policji w Strzelcach Opolskich, w akcję poszukiwań 11-latki włączało się coraz więcej osób – zarówno ze służb mundurowych, jak i mieszkańców okolicznych miejscowości.
Z samych Dziewkowic w akcji poszukiwań dziecka włączyło się około stu osób. Mamy policjantów z psami, przeczesujemy teren dronami, wspierają nas strażacy. Przez cały czas zbieramy informacje mogące pomóc w odnalezieniu dziewczynki. Jest olbrzymi oddźwięk społeczeństwa, przez cały czas zbieramy nowe informacje, sprawdzamy każdy sygnał – zapewniała mł. asp. Dorota Janać.
Siemoniak: Lepiej się pomylić, niż czegoś nie zauważyć
W środę szef MSWiA Tomasz Siemoniak zauważył w TVN24, że Child Alert uruchamiany jest rzadko, w sytuacjach kiedy policja uzna, że jest to absolutnie niezbędne. W takich sytuacjach każda godzina może mieć znaczenie – zaznaczył.
Nawet jeżeli państwo nie są pewni, to lepiej się pomylić, niż czegoś nie zauważyć. Gorąco apeluję do mieszkańców tego powiatu, całego województwa opolskiego o to, żeby rozglądać się i dzwońcie pod ten numer (995 – PAP). Lepiej się pomylić, niż pominąć jakąś ważną sytuację – podkreślił minister.