- Wotum zaufania dla rządu – czym jest?
- Wotum zaufania dla rządu – układ sił w Sejmie
- O której godzinie dzisiaj głosowanie nad wotum zaufania dla rządu?
- Wotum zaufania dla rządu 11.06.2025 – transmisja na żywo z Sejmu
- Gdzie oglądać głosowanie nad wotum zaufania dla rządu na żywo?
Wotum zaufania dla rządu – czym jest?
Premier może zwrócić się do Sejmu o wyrażenie Radzie Ministrów wotum zaufania w dowolnym momencie swojego urzędowania. Do tego, by go udzielić, potrzebna jest zwykła większość głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Brak poparcia Sejmu dla wniosku o udzielenie wotum zaufania zobowiązuje premiera do złożenia dymisji na ręce prezydenta. Zgodnie z art. 117 punkt 2 Regulaminu Sejmu debata nad wnioskiem o wyrażenie wotum zaufania "obejmuje wyłącznie zadawanie pytań Prezesowi Rady Ministrów i jego odpowiedzi na pytania".
Złożenie wniosku o wotum zaufania premier Donald Tusk zapowiedział w telewizyjnym orędziu dzień po drugiej turze wyborów prezydenckich, które wygrał popierany przez PiS Karol Nawrocki, uzyskując niecałe 370 tys. głosów więcej niż kandydat KO Rafał Trzaskowski. Po wniosek o wotum zaufania premier sięgał już za czasów poprzedniego rządu – najpierw w październiku 2012 r., a potem w czerwcu 2014 r.
Wotum zaufania dla rządu – układ sił w Sejmie
W Sejmie zasiada 460 posłów, a zatem w głosowaniu musi wziąć udział co najmniej 230 posłów. Zgodnie z zapowiedziami wotum zaufania rządowi nie udzieli m.in. liczący 189 posłów klub PiS, liczący 16 posłów klub Konfederacji oraz pięcioosobowe koło Razem. - Jesteśmy partią opozycyjną, więc oczywiście wotum nie poprzemy - powiedział PAP już przed tygodniem lider Razem Adrian Zandberg.
Koalicja rządowa ma jednak w sumie 242 posłów, w tym klub KO - 157 posłów, kluby Polski 2050-TD i PSL-TD - po 32 posłów, a klub Lewicy - 21. Przewaga głosów postrzegana jest jako na tyle bezpieczna, że większość parlamentarzystów traktuje głosowanie jako formalność. Jednocześnie złożony przez premiera wniosek stał się okazją do wyrażenia swoich wątpliwości dla tych, których nie przekonują dotychczasowe dokonania rządu.
O której godzinie dzisiaj głosowanie nad wotum zaufania dla rządu?
Zgodnie z harmonogramem obrad opublikowanym na stronie internetowej Sejmu, w godzinach od 9:00 do 14:00 przewidziano punkt dotyczący "Rozpatrzenia wniosku Prezesa Rady Ministrów o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wotum zaufania Radzie Ministrów".
W tym czasie premier Donald Tusk przedstawi expose, głos zabiorą przedstawiciele klubów parlamentarnych, a następnie odbędzie się debata. Głosowanie pierwotnie zaplanowano bezpośrednio po zakończeniu tego punktu – w godzinach od 14:00 do 14:10.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował, że głosowanie nad wotum zaufania dla rządu odbędzie się około godz. 16. Premier Donald Tusk poprosił o pół godziny przerwy po debacie, aby przygotować odpowiedzi na zadane pytania. Hołownia podkreślił, że "łącznie ponad 280 posłów" zada pytanie premierowi. Ocenił, że jest to rekordowa w historii liczba posłów zapisanych do pytań.
Wotum zaufania dla rządu 11.06.2025 – transmisja na żywo z Sejmu
Gdzie oglądać głosowanie nad wotum zaufania dla rządu na żywo?
Transmisję z głosowania nad wotum zaufania dla rządu 11 czerwca 2025 r. udostępnimy w naszym artykule.
Ponadto transmisję na żywo przeprowadzi:
- TVP Info,
- TVN24,
- Polsat News.
Expose Donalda Tuska przed głosowaniem nad wotum zaufania 11.06.2025
Według zapowiedzi szefa KPRM Jana Grabca, expose Donalda Tuska w środę (11.06) ma skoncentrować się na planach na najbliższe 2,5 roku rządów.
Sejmowa debata stała się dla koalicjantów okazją do tego, żeby przypomnieć premierowi o swoich priorytetach. Zarząd Polski 2050 przesłał Tuskowi specjalny list z wyszczególnieniem pięciu punktów do uwzględnienia w expose - chodzi m.in. o zmiany w mediach publicznych i odpartyjnienie spółek Skarbu Państwa, ustawę o asystencji osobistej oraz kwestie związane z mieszkalnictwem.
O tym, że nie odejdą od swoich postulatów, we wtorek mówili także przedstawiciele Lewicy, a ministra ds. równości Katarzyna Kotula zapowiedziała złożenie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich i projektu ustawy wprowadzającej.
Treść środowego przemówienia premiera była też konsultowana z liderami koalicyjnych ugrupowań podczas spotkania, do którego doszło w poniedziałek wieczorem. Z rozmów z politykami KO wynika, że o ile nikt nie spodziewa się, by w expose padły jakieś konkretne zapowiedzi dotyczące rekonstrukcji czy rzecznika rządu, to po tym, gdy rząd uzyska już wotum zaufania, rozmowy mają ruszyć na poważnie.
Donald Tusk w expose przed wotum zaufania: Mamy mandat do rządzenia
— To jest dzień, gdzie w związku z sytuacją polityczną po wyborach prezydenckich, potrzebna jest klarowna informacja, na czym stoimy. Zwracam się dzisiaj do wysokiej izby o udzielenie wotum zaufania dla naszego rządu z dość oczywistych względów. Kalendarz polityczny jest dynamiczny i pokazał, jakie wyzwania przed nami stoją. Nie można zamykać oczu na rzeczywistość — powiedział Donald Tusk w swoim expose przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu.
— Mam przekonanie i pewność, że mamy mandat do rządzenia i brania odpowiedzialności za to, co w Polsce się dzieje. Nie ma trzęsienia ziemi, ale czeka nas 2,5 roku ciężkiej pracy w warunkach, które nie zmienią się na lepsze. Wynik wyborów nie nie usprawiedliwia nikogo, kto stwierdziłby, że spoczywa na nas mniejsza odpowiedzialność za to, co się dzieje w Polsce — kontynuował Donald Tusk.
Donald Tusk poruszył temat wydatków na obronność. — W ciągu jednego roku wydaliśmy o 67 proc. więcej — powiedział premier polskiego rządu. Jak dodał, rząd wyda także mniej wiz dla osób z krajów poza Europą. — My w 2025 r. wydamy o 50 proc. mniej wiz dla tych, którzy szukają miejsca w Polsce i Europy z Afryki i Azji — dodał Tusk.
Donald Tusk uderza w PiS w expose: Polska wróciła do ekstraklasy
Donald Tusk w swoim expose poruszył również temat pozycji Polski na arenie międzynarodowej. — Polska wróciła do ekstraklasy i do tego nie trzeba nikogo przekonywać — mówił. — Jestem bardzo dumny z tego, że podpisaliśmy traktat z Francją. Mamy zobowiązanie mocarstwa atomowego o wzajemnej obrony w wypadku ataku — kontynuował.
—Ile oni [PiS - przyp. red.] mówili o rozwoju, o CPK, o fabryce samochodów elektrycznych. Ja widziałem te efekty działań. Wycięty las pod nieistniejącą fabrykę, gigantyczne wynagrodzenia wypłacane w CPK, przymusowe wywłaszczenia, setki zatrudnionych, a potem próba zawarcia kontraktu, który oddawał lotnisko w ręce obcego kapitału. Wyprostowaliśmy to wszystko. Za chwilę CPK będzie budowany przez polskie firmy — przekonywał Donald Tusk.
Donald Tusk zapewnia, że nie chce "iść po bandzie" i rozliczenia nie mogą łamać praworządności. — Naszym celem i priorytetem jest spokojna odbudowa, racjonalne decyzje, pragmatyczne. Nikomu tak nie zależy jak mi, żeby zakończył się chaos prawny — zapewnił premier.
Donald Tusk w expose mówi o "nowym otwarciu" po rekonstrukcji rządu
— Jeszcze w lipcu ogłosimy nowe otwarcie po rekonstrukcji rządu. Nie mówię o zmianie nazwisk, ale o nowej strukturze rządu — zapewnił Donald Tusk w swoim expose. — Na pewno pojawią się nowe twarze — dodał premier i zapowiedział, że jeszcze w czerwcu pojawi się rzecznik rządu.
Donald Tusk zapowiedział powrót do projektów dotyczących wymiaru sprawiedliwości. W tym kontekście zapowiada rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
— Żyjemy wszyscy w tym samym kraju. Wygraliśmy wybory w październiku, ale ta połowa Polski, która nie była z tego powodu szczęśliwa, to jest także nasza Polska — mówi Tusk. — Wygraliście, przedstawiciel PiS, wybory prezydenckie, ale tak jak mój rząd wszystkie decyzje podejmuje na rzecz wszystkich obywateli, tak oczekiwałbym także od opozycji przynajmniej raz na jakiś czas przyjęła tę filozofię — mówi premier.
— Każdy kto jest gotów razem ze mną, rządem nie zważając na chwilowe emocje, iść do przodu i budować lepszą Polskę niech zagłosuje dziś za wotum zaufania. Ja jestem gotów dalej prowadzić pracę tego rządu. Zwracam się do Sejmu o udzielnie wotum zaufania — zakończył Donald Tusk.