Do rezygnacji z udziału w spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego zmusiło ich zachowanie Andrzeja Dudy i Antoniego Macierewicza, przekonują. Poszło o zmianę treści apelu poległych, w tym dopisanie nowych nazwisk do listy.

 - Pan Prezydent, który dużo mówi o patriotyzmie, mógł powstrzymać te poczynania, a ponieważ tego nie uczynił, nie chcemy wysłuchiwać jego wielkich słów bez pokrycia. Dlatego nie przyjdziemy na tegoroczne spotkanie i mamy nadzieję, że tak też postąpią nasze koleżanki i koledzy - napisali powstańcy.

30 lipca - my, żyjący jeszcze uczestnicy Powstania - mieliśmy uczestniczyć w dorocznym spotkaniu w Muzeum Powstania Warszawskiego z Prezydentem RP i Prezydentem m.st. Warszawy. To była dla nas zawsze niezwykle ważna uroczystość o charakterze pogodnego spotkania tych, którzy odnajdywali się wzajemnie, żeby może po raz ostatni wymienić z kolegami uścisk dłoni i niezapomniane wspomnienia zawsze zaczynające się tak samo: "A pamiętasz.".

Pod listem podpisali się: Anna Jakubowska "Paulinka", Wojciech Świątkowski "Korczak", Wanda Traczyk-Stawska "Pączek", Krystyna Zachwatowicz-Wajda "Czyżyk" i Andrzej Wiczyński "Antek".

Spotkanie odbywa się co roku, dzień przed obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego.