CBOS zaznacza, że od kwietnia notowania nadawców telewizyjnych w zasadzie się nie zmieniły. Spośród objętych badaniem stacji telewizyjnych najlepiej postrzegana jest Telewizja Polsat. Pozytywnie o jej działalności wypowiada się 72 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.), natomiast negatywnie - 10 proc. (bez zmian).

Reklama

Aprobatę działalności TVN wyraża 65 proc. badanych (spadek o 1 pkt proc.), a dezaprobatę – 18 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).

Zadowolenie z działalności TVP deklaruje 59 proc. respondentów (bez zmian), natomiast niezadowolenie 28 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).

CBOS zwraca uwagę, że "notowania nadawców telewizyjnych różnią się w zależności od poglądów politycznych i preferencji partyjnych respondentów". "Działalność stacji komercyjnych spotyka się z relatywnie większą aprobatą osób identyfikujących się z lewicą lub politycznym centrum oraz zwolenników PO, z kolei ankietowani o poglądach prawicowych, deklarujący zamiar głosowania w wyborach parlamentarnych na PiS, a w przypadku TVN również na ruch Kukiz’15 – dość często ją krytykują" - wskazał CBOS.

Reklama

Według sondażu, pozytywnymi opiniami o telewizji publicznej wyróżniają się respondenci o poglądach prawicowych i zwolennicy PiS, natomiast osoby utożsamiające się z lewicą i potencjalni wyborcy PO na ogół źle oceniają jej działalność.

Eksperci z CBOS zauważają, że opinie o nadawcach radiowych są mniej wyrobione, co - jak podali - wynika z mniejszej liczby odbiorców. "W ciągu ostatnich sześciu miesięcy zauważalnie zmniejszyła się liczba respondentów niemających zdania o działalności poszczególnych stacji, co przełożyło się w większości przypadków (poza Radiem Maryja) na poprawę notowań" - napisano.

Najlepiej znane, a przy tym najwyżej oceniane, jest radio RMF FM. Pozytywnie o jego pracy wypowiada się 68 proc. respondentów (wzrost o 12 pkt proc.). Z kolei działalność Radia Zet dobrze ocenia 61 proc. ankietowanych (wzrost o 14 pkt proc.), a Polskiego Radia – 55 proc. badanych (wzrost o 12 pkt proc.).

Reklama

Negatywne oceny wymienionych nadawców pojawiają się stosunkowo rzadko (odpowiednio: RMF FM - 5 proc., Radio Zet - 5 proc., Polskie Radio - 13 proc.).

Najbardziej, zdaniem CBOS, "kontrowersyjne" w tym zestawieniu jest Radio Maryja. Obecnie działalność tej rozgłośni dobrze ocenia blisko 23 proc. badanych (wzrost o 3 pkt proc.) i niemal tyle samo - 24 proc. ankietowanych negatywnie (wzrost o 6 pkt proc.). Ponad połowa (53 proc.) ankietowanych nie ma zdania na temat tej stacji.

"Na opinie o Polskim Radiu i Radiu Maryja znacznie bardziej niż w przypadku pozostałych stacji wpływają polityczne i światopoglądowe cechy badanych" - ocenili eksperci CBOS. Pozytywnymi ocenami obu tych nadawców wyróżniają się osoby najbardziej zaangażowane w praktyki religijne, o prawicowych poglądach politycznych i popierające PiS, natomiast negatywnymi – respondenci zamierzający w wyborach parlamentarnych głosować na PO, identyfikujący się z lewicą oraz niepraktykujący religijnie.

Od marca wyraźnie poprawiły się również opinie o Instytucie Pamięci Narodowej. Pozytywnie o działalności IPN wypowiada się 51 proc. respondentów (wzrost o 5 pkt proc.), natomiast negatywnie – 16 proc. (spadek o 8 pkt proc.).

Eksperci CBOS wskazuję, że "pracę IPN relatywnie najlepiej oceniają osoby identyfikujące się z prawicą (70 proc.) oraz najbardziej zaangażowane w praktyki religijne (69 proc.), natomiast głosy krytyki są dość liczne wśród badanych o poglądach lewicowych (40 proc.), nieuczestniczących w praktykach religijnych (32 proc.), a także mieszkających w największych miastach (35 proc.) i uzyskujących najwyższe dochody per capita (35 proc.).

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6–13 września 2018 r. na liczącej 1064 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.