Wpływ wygranej na loterii na nasz organizm badali uczeni francuscy. Przeanalizowali oni dane dotyczące zwycięzców z lat 1994-2005, pochodzące z brytyjskiego Household Panel Survey. Jak można się było spodziewać, szczęśliwy los znacząco poprawił samopoczucie badanych.

Gorzej było z ich zdrowiem. "Po prostu zaczynasz za dużo imprezować" - wyjaśnia jeden z naukowców. A to oznacza, że pijesz i palisz znacznie więcej niż wcześniej.

A co z komfortem finansowym? Wbrew pozorom wygrana na loterii nie zawsze go gwarantuje. Scott Hankins z University of Kentucky porównał osoby, który dostały stosunkowo dużą kwotę - między 50 a 150 tys. dolarów - z tymi, którzy wygrali najwyżej 10 tys.

W ciągu dwóch lat od wygranej pieniądze faktycznie pomagały - odsetek bankructw w obu grupach był o połowę mniejszy niż wśród reszty ludzkości. Potem jednak sytuacja pogorszyła się. Pięć lat po zwycięstwie średnio 5 procent zwycięzców z obu grup bankrutowało.

Według niektórych ekonomistów wyniki tego rodzaju badań wskazują, że jednorazowe wypłaty gotówki w długim okresie nie poprawiają sytuacji obdarowanych.