Politycy i historycy, którzy przyszli dziś do Sejmu, siłą rzeczy nie mogli usiąść przy okrągłym stole. Tamtego mebla nie ma w Sejmie - stoi w Pałacu Prezydencki. Usiedli więc za dużym kwadratowym stołem konferencyjnym.

Wśród gości konferencją są m.in. były premier Tadeusz Mazowiecki i byli prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Wojciech Jaruzelski. Na początku konferencji chwilą ciszy uczczona została pamięć zmarłych uczestników obrad okrągłego stołu w tym m.in. Bronisława Geremka, Jacka Kuronia, czy prof. Mikołaja Kozakiewicza.

W konferencji uczestniczy też duża grupa osób, które 20 lat temu spotkały się przy Okrągłym Stole, zarówno ze strony rządowej, jak i opozycyjnej, w tym Stanisław Ciosek, Adam Michnik, Władysław Frasyniuk, Henryk Wujec, Andrzej Celiński, a także eksperci i historycy.

Dyskusję podzielono na kilka paneli. Uczestnicy będą rozmawiać m.in. o trudnej drodze do Okrągłego Stołu i sposobie osiągania porozumienia w czasach głębokiego konfliktu. Politycy i historycy mają zamiar zanalizować i rozłożyć Okrągły Stół na czynniki pierwsze.

>>>Prezydent Kaczyński o Okrągłym Stole: Duży stół, dużo alkoholu

Konkurencyjną imprezę przygotowuje tymczasem prezydent. 50 historyków zbierze się u niego w na konferencji o Okrągłym Stole. "Prezydent przedstawi swoje poglądy na wydarzenia sprzed 20 lat" - mówi Piotr Kownacki, szef prezydenckiej kancelarii. "Spotkanie w Sejmie będzie miało charakter polityczny. Nasz będzie stricte historyczne. Mamy tę przewagę nam nimi, że mamy mebel."

Rozmowy okrągłego stołu toczyły się od 6 lutego 1989 r. przez dwa miesiące. Przy stole zasiedli przedstawiciele władzy i opozycji, Kościoła, OPZZ, a także wskazane przez obie strony osobistości uznane za niezależne autorytety. Rezultatem obrad były m.in. pierwsze częściowo wolne wybory do Sejmu (według parytetu: 65 proc. mandatów dla PZPR i środowisk z nią związanych, 35 proc. miejsc - dla kandydatów bezpartyjnych) oraz całkowicie wolne wybory do Senatu, które odbyły się 4 czerwca. W efekcie tych wyborów powstał rząd Tadeusza Mazowieckiego.