Minister liczy, że Trynkiewicz, który jeszcze w trakcie procesu zapowiadał, że znów będzie zabijał, zostanie objęty przepisami ustawy dotyczącej izolacji niebezpiecznych przestępców już po odbyciu przez nich kary. Ustawa ta wejdzie w życie 22 stycznia. Trynkiewicz więzienie opuszcza w lutym.

Policja dostała w tej sprawie polecenie skutecznego działania, skutecznego działania w tym sensie, że to jest nie tylko ochrona innych ludzi przed niebezpiecznymi przestępcami, ale także niebezpiecznych przestępców przed linczem i jestem przekonany, że z tego zadania będzie w stanie się wywiązać - zapewnił w TVN24 Sienkiewicz.

Stwierdził również, że policja ma obowiązek zapobiegania przestępstwom, a nie tylko ich ścigania. - Jestem przekonany, że da radę i zdąży się do tego przygotować - dodał szef MSW.

Burza wokół Trynkiewicza to pokłosie doniesień o tym, że ustawa dotycząca izolacji przestępców wchodzi z opóźnieniem. Została podpisana przez prezydenta 13 grudnia i opublikowana z opóźnieniem (7 stycznia), a zwłoka ta może spowodować, że niektóre osoby, których przepisy dotyczą, zdążą wyjść na wolność.