Główną kandydatką do objęcia stanowiska szefowej unijnej dyplomacji pozostaje minister spraw zagranicznych Włoch Federica Mogherini - przyznał premier Donald Tusk.

To jest główny atut, bo jeśli chodzi o kompetencje, doświadczenie i osiągnięcia, to Sikorski jest bez konkurencji. Natomiast nie ma on kilku zalet, które ma jego główna konkurentka - nie jest kobietą i nie jest socjalistką - powiedział premier.

Czy to oznacza, że Polska będzie się starać o inną ważną tekę w Komisji Europejskiej dla Radosława Sikorskiego, na przykład energię?

Donald Tusk tego nie wyklucza, natomiast zastrzega, że może dopisać kobietę do listy kandydatów. Oczywiście kobiety są w cenie najwyższej, bo od kilku dni otrzymuje sygnały, że każde państwo, które znajdzie kompetentną kandydatkę, będzie miało fory. To znaczy będzie na pewno łatwiej uzyskać to, o co się walczy, więc ja muszę to przemyśleć. Będę miał kilka dni, by ocenić, kto będzie miał największe szanse - dodał premier Donald Tusk.

Kompletowanie składu Komisji Europejskiej już się rozpoczęło. Jej szef - Jean-Claude Juncker rozmawia z unijnymi krajami. Polska do tej pory zgłasza zainteresowania czterema dziedzinami. Oprócz unijnej dyplomacji były to także - energia, rynek wewnętrzny i konkurencja.

CZYTAJ TAKŻE: Tusk: Merkel nie namawiała mnie do kandydowania>>>

ZOBACZ TEŻ: Szeroka koalicja Merkel wymienia europejskie kadry w Brukseli>>>