Jan Rokita: Rzucam politykę z miłości do żony

Donat Szyller | 2007-11-05 23:19 | Aktualizacja: 17:48

Z niedowierzaniem przyjęli politycy wczorajszą decyzję Jana Rokity o rezygnacji ze startu w wyborach. "Jestem pewien, że wróci" - mówi jeden z najlepiej poinformowanych - Ryszard Czarnecki - w TVN24. Nie brakuje też słów uznania wobec polityka PO, nawet ze strony jednego z jego politycznych wrogów - Zbigniewa Ziobry. Ale minister dopuszcza też, że to polityczna gra wytrawnego gracza.

reklama


Nie będę kandydował do parlamentu, to ostateczna decyzja - nieoczekiwanie ogłosił wieczorem w TVN24 Jan Rokita z PO. Jak powiedział, robi to z powodu żony, która kilka godzin wcześniej została doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rokita zaskoczył wszystkich - o rezygnacji z polityki nie powiedział nawet Donaldowi Tuskowi.

To właśnie Nelly - która rzuciła Platformę jakiś czas temu - jest powodem, dla którego PO straciła jeden ze swych wyborczych filarów. "Chcę wycofać się z działalności politycznej. Nie kandyduję" - powiedział w programie "Bohater dnia" w TVN24 Jan Rokita. I zapewnił - to ostateczna decyzja.

"Na pewno nie deklaruję tego, że nabrałem do polityki niechęci, nie chcę przekreślać mojego życiorysu. To decyzja bardzo trudna dla mnie, ale rezygnuję ze względu na to, że bardzo kocham moją żonę i cenię standardy" - stwierdził Jan Rokita.

Nelly Rokita - również w TVN24 - niechętnie komentowała decyzję męża. Powiedziała jednak: "Ja jestem tylko w tej grze powodem, katalizatorem. Bardzo szanuję decyzję mojego męża. Nie jestem upoważniona, by ujawniać caą prawdę. Jak Jan Rokita był traktowany w Platformie wszyscy wiemy. Mam nadzieję, że kiedyś on - albo historia - opowie jak było".

Jan Rokita nie wyklucza jednak, że w przyszłości - choć z pewnością nie w czasie tych wyborów - wróci do polityki, gdyby dostał miejsce w rządzie. "Moje uczucia są takie, że nie ma lepszej rzeczy niż służba własnemu krajowi. Nie wykluczam więc przyjęcia takiej oferty, choć dziś o tym nie myślę" - powiedział Rokita.

Nie chce jednak rzucać PO i deklaruje, że wciąż będzie jej członkiem. "Koledzy z Platformy trzymajcie się, życzę wam wszystkiego dobrego" - mówi. Czy myślał o przejściu do PiS? Jak odpowiedział, nie podobają mu się rządy Jarosława Kaczyńskiego.

"W ostatecznym rozrachunku te dwa lata wydają mi się stracone dla Polski. Człowiek może zmienić organizację, ale nie może zmienić tego, co mówił do tej pory. Ja chcę oddać swój głos na Platformę Obywatelską" - powiedział Rokita.

Wypowiedź swą zakończył nietypowo: "Dzisiaj Polsce jest dzień, w którym nasze myśli powinny koncentrować się nie na kampanii wyborczej, a na losie narodu czeczeńskiego. Ta trójka dzieci czeczeńskich znaleziona dziś martwa w Bieszczadach to ofiary ludobójstwa rosyjskiego. Proszę byśmy sercami byli z narodem czeczeńskim. To ostatnie słowa jakie chcę wypowiedzieć jako polityk".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama
zdjęcie autora

Autorem tekstu jest

Donat Szyller

Źródło: dziennik.pl
12następna »

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV