Szef Kancelarii Prezydenta podkreślił, że Warszawa powinna przyjąć zdecydowaną postawę. Podkreślił, że właśnie na mówieniu prawdy udało się Polsce zbudować poprawne relacje z Niemcami. Władysław Stasiak mówił również o konieczności prowadzenia rzetelnej polityki historycznej. "Państwa, które takiej polityki nie prowadzą, same sobie szkodzą" - powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia".

>>> MSZ o rosyjskim filmie: Przejaw nerwowości

Telewizja Wiesti pokazała film Wadima Gasanowa w sobotę - w przeddzień 70. rocznicy podpisania paktu ZSRR z III Rzeszą, w którym podzielono Polskę i wschodnią część Europy na dwie strefy wpływów. I na tydzień przed wizytą rosyjskiego premiera Władimira Putina na Westerplatte.

Film stawia tezę, że ZSRR był ostatnim krajem, który zawarł pakt o nieagresji z Niemcami, a podobne tajne protokoły były normą europejskiej polityki w tamtych latach. Wadim Gasanow wyjaśnia, że Polska zawarła wcześniej pakt z Niemcami, bo już 26 stycznia 1934 roku. Ale nie wspomniał, że jeszcze wcześniej, bo w 1932 roku, Polska takie porozumienie podpisała też z ZSRR. I, w przeciwieństwie do Moskwy, respektowała je do końca, czyli do sowieckiego najazdu 17 września 1939 roku. I że żaden z tych paktów nie zawierał tajnego protokołu naruszającego integralność innych państw.