"To dobry, spokojny obywatel. Powinien cieszyć się resztą życia wśród nas. Przez lata był spokojnym obywatelem Karyntii. On pochodzi z dobrej rodziny. Bardzo cenimy jego obecność wśród nas" - stwierdził Jörg Haider.

Ten prawicowy austriacki polityk znany jest z wielu kontrowersyjnych wypowiedzi. Spotkał się z międzynarodową krytyką m.in. za to, że udał się na spotkanie weteranów Waffen SS i powiedział im, że "byli dobrymi obywatelami, którzy dobrze służyli swojemu krajowi". Obozy koncentracyjne nazwał centrami kary, do których kierowano ludzi popełniających przestępstwa. Chwalił "politykę zatrudnienia" III Rzeszy.

Milivoja Asnera, jednego z dziesięciu najbardziej poszukiwanych przez Centrum Wiesenthala zbrodniarzy nazistowskich, odnalazł w Klagenfurcie brytyjski dziennik "The Sun". Asner, wraz z żoną, spokojnie przechadzał się ulicami miasta, popijał whiski i oglądał mecz w pubie. Nie odmówił też rozmowy z reporterem "The Sun".

Pytany o przeszłość zbrodniarz stwierdził, że to, co o nim mówią, to bzdury. "Nigdy nie zrobiłem żadnej z tych rzeczy, o które mnie oskarżają. Byłem tylko oficerem w departamencie sprawiedliwości, prawnikiem. Nigdy nikomu niczego złego nie zrobiłem" - zapewnił "The Sun".

Ten Chorwat, były szef policji miasta Požega, kierował prześladowaniami i deportacją setek Serbów, Żydów i Cyganów. Podpisywał też wyroki śmierci na więźniów w obozach koncentracyjnych. Na stronach Interpolu przy jego nazwisku widnieje prośba, by ten, kto wie cokolwiek o jego miejscu pobytu, natychmiast powiadomił o tym policję.

Wszyscy jednak wiedzą, i to nie od dziś, że obecnie 92-letni Asner żyje sobie spokojnie w Klagenfurcie. Ale jak twierdzą Austriacy, jego stan zdrowia nie pozwala na ekstradycję. Ostatniej prośbie odmówili kilkanaście dni temu.

Jednak Asner nie może spać spokojnie. Prokuratura zamierza poddać go nowym badaniom. "Poprzednie zaświadczenie wydał lekarz policyjny, a my zamierzamy zwrócić się o opinię do biegłych" - powiedział dziennikowi "Der Standard" szef prokuratury w Klagenfurcie Gottfried Kranz