W Stoczni Szczecińskiej urzędnicy utworzyli dla pracowników specjalny punkt. Informują tam stoczniowców, co zwolnieni będą mogli robić. Dają także propozycjedostępnych kursów. Na spawaczy czekają na przykład oferty nauki projektowania ogrodów, robienia stron internetowych, opieki nad osobami starszymi, języków obcych, fryzjerstwa, dekoracji wnętrz czy robienia zdjęć.

Kowal z 20-letnim stażem ze stoczni Nova, gdy zobaczył ofertę kursów, powiedział: "manicurzysta?! przecież jakbym próbował zrobić coś kobiecie z paznokciami to bym jej palce powyrywał".

Rzadkością są bardziej męskie szkolenia, jak na operatorów wózków widłowych lub koparek, kurs "abc biznesu", pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej czy kursy dla przyszłych pracowników ochrony. Zdaniem stoczniowców to kpina, bo urząd pracy nie przeprowadził żadnej selekcji ani nie przygotował dla nich oferty. Liczyli, że propozycje będą skierowane specjalnie do nich i poprzedzone zostaną analizą ich potrzeb. "Sprawia to wrażenie roboty na odwal" - mówią.

"Przedstawiamy pracownikom stoczni swoje usługi i to, co oferujemy wszystkim mieszkańcom Szczecina, niezależnie, czy pracują w stoczni, czy gdzie indziej" - wyjaśnia zastępca dyrektora szczecińskiego urzędu pracy Tadeusz Kaczmarek. Dodaje, że w stoczni są zatrudnione również kobiety, które mogą być takimi propozycjami zainteresowane.

Zdaniem stoczniowców to nie jedyny problem z programem monitorowania zwolnień, który mają zagwarantowany. Mówią, że największe problemy są z uzyskaniem informacji na temat tego, jak ma być realizowana specustawa stoczniowa. Ustawa, która weszła w życie 6 stycznia, przewiduje sprzedaż stoczni Gdynia i Szczecin w przetargu. Przepisy nie gwarantują produkcji statków w sprzedanych stoczniach.

Tworzenie specjalnej ustawy jest związane z decyzją Komisji Europejskiej, która uznała, że pomoc udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie jest nielegalna i dała polskiemu rządowi czas do czerwca 2009 roku na wyprzedaż ich majątku. Ma to pozwolić na kontynuowanie ich działalności i zachowanie miejsc pracy.