"Niesamowita okazja! Możesz zostać właścicielem spółki Agora. Znakomita nazwa ułatwiająca prowadzenie biznesu. Nazwa którą możesz posługiwać się legalnie" - zachwala swoją ofertę na aukcji użytkownik o nicku "woj_kar" z Łodzi.

Oferta jest legalna. Spółka Agora z Łodzi została bowiem zarejestrowana w grudniu 1988 roku, a wydawca "Gazety Wyborczej" dopiero rok później. Firma z Łodzi działała do 1993 roku, kiedy została zawieszona, ale do tej pory nie wpisano tego faktu w dokumentach sądu gospodarczego Sprzedający obiecuje, że po dokonaniu transakcji osobiście to zrobi. Co ciekawe, zapisy umowy spółki mówią, że firma może zajmować się m.in działalnością wydawniczą i reklamową, czyli mogłaby wydawać gazetę.

Jest tylko jedna mała różnica w nazwach. Agora, wydawca "Gazety Wyborczej" to spółka akcyjna, Agora "łódzka" to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Włąściciel nie chce podać mediom nazwiska. Jest prywatnym przedsiębiorcą, mężczyzną po 50-tce. Agorę ma na spółkę z żoną. "Pomyślałem że, skoro mogę zarobić na tym, że mam coś, o czym już dawno zapomniałem, to dlaczego nie spróbować?" mówi DZIENNIKOWI. Nie ma żadnych oczekiwań co do ceny, za którą uda się sprzedać posiadaną spółkę. „Nie mam pojęcia ile to może kosztować. Ucieszę się z każdej sumy. Jaka ona będzie, okaże się w piątek 13 lutego, kiedy licytacja się skończy” dodaje.

Oferta sprzedaży nazwy Agora Spółka z o.o. pojawiła się na Allegro.pl w ostatnich dniach stycznia. Cena wyjściowa wynosiła 10 złotych, a po kilku dniach podskoczyła do 4 tysięcy złotych. Na razie najwyższą cenę zaoferował internauta o nicku "jartomtrade", który sprzedaje na Allegro.pl... części do samochodów. Jak powiedział DZIENNIKOWI, nie wie jeszcze co zrobi, gdy uda mu wylicytować Agorę. Oficjalnie wydawca „Gazety Wyborczej” sprawy nie komentuje.

Jak ustaliliśmy sprzedawana firma nie jest jedyną noszącą taką nazwę. Agora to rówież zakład budowlano-wykończeniowy z Opola, przedsiębiorstwo z Kalisza zajmujące się sprzedażą firan, zasłon i karniszy oraz firma z Gorzowa Wielkopolskiego sprzedająca biżuterię.

- Licytacja będzie trwała do 13 lutego