Adres www.tygodnikpowszechny.pl przekierowuje internautów bezpośrednio na stronę "Radia Maryja". Dziś głównym artykułem jest tam m.in. tekst o Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ale zdarzają się także wpisy szkalujące ks. Bonieckiego.

Czy takie podszywanie jest legalne? „Zarejestrowanie domeny pod nazwą kogoś innego w zasadzie nie jest niedozwolone” - mówi krakowskiemu dodatkowi „Gazety Wyborczej”, Maciej Kliś z Katedry Prawa Karnego UJ, specjalista w dziedzinie cyberprzestępczości. Sprawa nie jest jednak taka oczywista.

„Problem pojawia się wtedy, gdy ktoś to zrobi w celu podszywania się pod jakąś instytucję, firmę czy czasopismo. Takie działanie jest niedozwolone przez prawo w sposób oczywisty” - dodaje Kliś. „Tym bardziej jeśli konkretna domena jest wykorzystywana do publikacji treści, które jednoznacznie naruszają dobre imię <<Tygodnika Powszechnego>>, a do nich bez wątpienia trzeba zaliczyć wyzwiska pod adresem redaktora naczelnego. Natomiast przekierowanie na stronę Radia Maryja trudno wprost nazwać naruszeniem dobrego imienia”.

Zdaniem eksperta naczelny "Tygodnika" powinien wytoczyć "Radiu Maryja" sprawę o naruszenie dóbr osobistych i wnioskować o zakaz publikacji pod adresem www.tygodnikpowszechny.pl treści działających na szkodę „Tygodnika”.

W redakcji "TP" nie było dziś osoby, która mogłaby odpowiedzieć na pytanie czy podjęte zostaną kroki prawne.

Do rozwiązania pozostaje kwestia czy podszywanie się pod witrynę, to świadoma polityka "Radia Maryja" czy może działanie internauty niezwiązanego z Tadeuszem Rydzykiem.