Wyliczyli, ile pieniędzy Owsiak zebrał przez 21 lat

| Aktualizacja:
X

W niedzielę 13 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra dla dzieci i seniorów. To już 21. finał Orkiestry. Tym razem fundacja będzie wspierała nie tylko szpitale i oddziały dziecięce, ale także geriatryczne.

Około 120 tysięcy wolontariuszy w całym kraju będzie zbierać datki do puszek. Zostanie zorganizowanych 1800 sztabów w całej Polsce oraz 43 za granicą. Zebrane pieniądze WOŚP przeznaczy między innymi na zakup dwóch nowoczesnych inkubatorów hybrydowych, a także materaców przeciwodleżynowych, regulowanych łóżek, wózków inwalidzkich i ultrasonografów. 

Wywiad, który rozpętał burzę. Oto, co Owsiak powiedział o eutanazji>>>>

Pierwszy finał WOŚP odbył się w 1993 roku. Udało się wówczas uzyskać blisko 2 i pół miliona złotych na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Od tego czasu Wielka Orkiestra co roku organizuje zbiórkę pieniędzy. 

Dotychczas zebrano łącznie ponad 495 i pół milionów złotych. Pieniądze są przeznaczane na z góry ustalone cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. Z zebranych pieniędzy kupiono około 25 tysięcy różnych urządzeń medycznych, które trafiły do 600 szpitali w całym kraju. 

Przez 21 lat pieniądze zebrane dzięki Wielkiej Orkiestrze przeznaczono między innymi na sprzęt dla ratowania życia noworodków i niemowląt, dla dzieci z chorobami nowotworowymi, poszkodowanymi w wypadkach, czy na sprzęt do dializ dla dzieci z chorobami nerek. W zeszłym roku zebrano rekordową sumę - ponad 50 milionów 600 tysięcy złotych.

Pierwszy finał WOŚP odbył się w 1993 roku w ponad stu miastach Polski. Podczas koncertów, festynów i licytacji zebrano wówczas blisko 2 i pół miliona złotych na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Rok później na pomoc szpitalom noworodkowym zebrano ponad 4 miliony złotych, a w 1996 roku niemal 7 milionów na pomoc klinikom onkologicznym. W 1996 roku udało się zgromadzić ponad 6 milionów złotych na ratowanie życia dzieci, które uległy wypadkom.

W 2009 i 2010 roku wolontariusze WOŚP zbierali pieniądze na aparaturę do wczesnego wykrywania chorób onkologicznych u dzieci. Zebrano wówczas na ten cel za pierwszym razem ponad 40 milionów złotych, a za drugim - blisko 43 miliony złotych. 

W 2011 roku zebrana suma - ponad 47 milionów złotych - została przeznaczona na zakup sprzętu dla dzieci z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.
W ubiegłym roku rekordową sumę - ponad 50 milionów 600 tysięcy złotych - przekazano na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.

Udostępnij na Facebooku
  • ~ajax
   2013-01-12 17:15
   Koszty tej hucpy pt.WOŚP są większe niż zyski.Koncery za pieniądze samorządowe, gdzie artyści biorą potężną kasę,kilkanaście kilkadziesią tysięcy zł za zaśpiewanie pięciu piosenek.Czas antenowy w telewizji, mobilizacja służb porządkowych dla pilnowania wolontariuszy, przeloty Owsiaka śmigłowcami czy samolotami,płace dla pracowników funadcji,przystanek Woodstock organizowany za pieniądze WOŚP kosztujący 4,5mln itd.itp.
  • ~antyleming
   2013-01-12 17:31
   Po dwudziestu latach naród zaczyna rozumieć, o naprawdę chodzi z tym "dobroczyńcą" Owsiakiem.
  • ~ironia
   2013-01-12 17:34
   Tak już od 300 lat POLACY się wykazują OD ZRYWU DO ZRYWU.Owsik dal "powstanie styczniowe" CO ROKU, a wiec do dzieła raz do roku ,a co tam przez 364 dni w roku niech się pali i wali.Niech zamykają szpitale ,a lekarze niech lecza tylko za łapówki.
  AutorUwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.