Prof. Nowaczyk przekonuje, że wedle wszelkich śladów ogon tupolewa odpadł od reszty samolotu jeszcze przed uderzeniem maszyny w ziemię 10 kwietnia 2010 roku. To sugerować by mogło, że na pokładzie doszło do wybuchu.

Reklama

Tę teorię może z kolei potwierdzać zapis z systemu TAWS 38. Jak tłumaczył ekspert zespołu parlamentarnego kierowanego przez Antoniego Macierewicza, przeprowadzone w USA niezależne odczyty wskazują, że system zanotował lądowanie samolotu. Doszło do tego, gdy maszyna faktycznie była na wysokości barycznej 36 metrów. Może to oznaczać, że taki odczyt został wywołany przez "inne czynniki", które oddziaływały na czujnik umieszczony w kołach samolotu.

Być może wybuch spowodował gwałtowne wciśnięcie. To trzeba wielu ton siły na to, żeby wcisnąć gwałtownie podwozie samolotu. To mogło się zdarzyć w trakcie jakiejś awarii. Bardzo dużej awarii systemu zasilania samolotu, jakiś przeskok impulsu, który wywołał coś takiego - tłumaczył prof. Nowaczyk.

Teorię o odpadnięciu ogona maszyny jeszcze w powietrzu miałby potwierdzać również moment, w którym urządzenia pokładowe przestały rejestrować dane dotyczące lotu. Sam system TAWS 38 zniknął ze zdjęć i nie ma o nim mowy w raporcie Millera.

Przede wszystkim on został ukryty. To, w jaki sposób to zrobiono, świadczy, że został ukryty intencjonalnie. Nie można mieć, co do tego wątpliwości. Natomiast trzeba powiedzieć jedną rzecz, że TAWS 38 po prostu zadaje kłam trajektorii wyznaczonej przez i ostatnim sekundom opisanym przez zarówno MAK jak i przez komisję Millera - podsumował Nowaczyk.

Swe wystąpienie podczas debaty prof. Nowaczyk zakończył stanowczym stwierdzeniem i apelem. Powtórzył go w rozmowie z RMF: Polska upadła na kolanach smoleńskich, to jest moje prywatne zdanie wynikające ze znajomości tych dwóch raportów. Prośbą do dziennikarzy skończyłem też, którą podkreślam wielokrotnie, że jeżeli mają możliwość, to prosiłbym o zadanie tych pytań komisji Millera. Podkreślił, że on i inni eksperci, na których opiera się zespół Macierewicza, takiej możliwości nie mają.