Dyrektor Centrum Badań Historycznych w Berlinie Robert Traba wezwał Polaków mieszkających w stolicy Niemiec, by o 12.00 zebrali się pod Bramą Brandenburską i uczcili minutą ciszy pamięć ofiar tragedii pod Smoleńskiem.

Prasa obszernie informuje o katastrofie samolotu prezydenckiego, w której zginął Lech Kaczyński, jego żona oraz ponad 90 towarzyszących mu osób.

Reklama

Tygodnik "Welt am Sonntag" poświęca tragedii dwie kolumny. Publikuje m.in. sylwetkę zmarłego tragicznie prezydenta Polski, nazywając go "bojownikiem o wolność i interesy Polski". "Katastrofa samolotu staje się dla Polaków drugą traumą katyńską" - pisze "Welt am Sonntag".

W elektronicznym wydaniu dziennika "Bild" opublikowano ponownie wywiad, którego Lech Kaczyński udzielił gazecie 23 października 2005 r. niedługo po jego wyborze na prezydenta. "Polsko płaczemy z Tobą" - pisze "Bild" na swej stronie internetowej. Artykuły na temat katastrofy publikowane są na czarnym tle.

"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" pisze w sylwetce Lecha Kaczyńskiego, że reprezentował on nacjonalistyczne środowisko Polski. "Ale wyprowadził narodową prawicę z antyeuropejskiego, antysemickiego i nasyconego homofobią narożnika" - ocenia gazeta.