Dyrektor Centrum Badań Historycznych w Berlinie Robert Traba wezwał Polaków mieszkających w stolicy Niemiec, by o 12.00 zebrali się pod Bramą Brandenburską i uczcili minutą ciszy pamięć ofiar tragedii pod Smoleńskiem.
Prasa obszernie informuje o katastrofie samolotu prezydenckiego, w której zginął Lech Kaczyński, jego żona oraz ponad 90 towarzyszących mu osób.
Tygodnik "Welt am Sonntag" poświęca tragedii dwie kolumny. Publikuje m.in. sylwetkę zmarłego tragicznie prezydenta Polski, nazywając go "bojownikiem o wolność i interesy Polski". "Katastrofa samolotu staje się dla Polaków drugą traumą katyńską" - pisze "Welt am Sonntag".
W elektronicznym wydaniu dziennika "Bild" opublikowano ponownie wywiad, którego Lech Kaczyński udzielił gazecie 23 października 2005 r. niedługo po jego wyborze na prezydenta. "Polsko płaczemy z Tobą" - pisze "Bild" na swej stronie internetowej. Artykuły na temat katastrofy publikowane są na czarnym tle.
"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" pisze w sylwetce Lecha Kaczyńskiego, że reprezentował on nacjonalistyczne środowisko Polski. "Ale wyprowadził narodową prawicę z antyeuropejskiego, antysemickiego i nasyconego homofobią narożnika" - ocenia gazeta.