Synoptycy z IMGW-PIB potwierdzają, że luty najprawdopodobniej będzie ekstremalnie ciepłym miesiącem - z temperaturą mocno przekraczającą normę wieloletnią. To skutkuje wczesnym przybyciem wiosny do Polski, która z nami zostanie. Możemy pożegnać zimę z siarczystymi mrozami, jednak nie wykluczone, że incydenty zimowe pojawią się w najbliższych dniach.

Reklama

Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego Grzegorza Walijewskiego zapytaliśmy m.in. o to, czy kolejne miesiące też będą tak ciepłe, jak luty. Synoptyk wskazał nam dane z amerykańskich modeli meteorologicznych, a także tych, które opracowuje IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Tak będą wyglądać następne miesiące

Jak przekazuje Grzegorz Walijewski, z amerykańskich wyników modeli meteorologicznych wynika, że marzec ma być z temperaturą powyżej normy - o 1,5 stopnia Celsjusza dla Polski południowej, na północny kraju z kolei 0,5 stopnia Celsjusza.

Kwiecień zapowiada się w normie. Delikatnie powyżej normy może być w południowych rejonach Polski. Maj cieplejszy niż zazwyczaj. Tu wskazuje się o 0,5 stopnia Celsjusza powyżej normy. Ekstremalnie ciepły ma być z kolei czerwiec - tu modele wskazują o 2 stopnie Celsjusza powyżej normy!

Reklama

Następnie synoptyk porównał dane z modeli meteorologicznych IMGW-PIB Jak zaznaczył Walijewski: te trochę się różnią.

Czerwiec ekstremalnie ciepły. Najnowsza pogoda długoterminowa

Reklama

Marzec ma być w normie termicznej. Dodatkowo w południowych województwach będzie więcej deszczu. Z kolei kwiecień chłodniejszy niż zazwyczaj, tu jest różnica z predykcjami amerykańskimi. Maj - termicznie normalny. Z modeli klimatologicznych IMGW-PIB również wynika, że czerwiec ma być ekstremalnie ciepły!

Meteorolog wyjaśnia też, skąd jest różnica w tych danych. Jak tłumaczy, modele z USA są wykonywane dla całego globu, a IMGW-PIB skupia się na obszarze Polski.

Jak zaznacza ekspert - to, że luty jest ekstremalnie ciepły, nie oznacza tego, że kolejne miesiące będą tak samo ekstremalnie ciepłe. Choć eksperci z Międzynarodowej Organizacji Meteorologicznej ostrzegają, że rok 2024 może być, niestety, najcieplejszym w skali globu od ponad 150 lat!