Wraz z żoną, dziennikarką Elżbietą Dzikowską, przez ponad 20 lat kręcił filmy dla polskiej telewizji. Był autorem najdłuższego serialu podróżniczego zatytułowanego "Pieprz i wanilia". Emitowany przez ponad 25 lat, gromadził przed małym ekranami miliony widzów.
W latach 1957-1962 Halik odbył słynną podróż samochodem terenowym z Ziemi Ognistej przez obydwie Ameryki na Alaskę i z powrotem. W 1976 roku w peruwiańskiej dżungli odkrył wraz z żoną i profesorem Edmundo Guillenem, legendarną ostatnią stolicę Inków - Vilcabambę.


Reklama

Opublikował 13 książek i zrealizował blisko 400 filmów dokumentalnych. Współtworzył komputerową Encyklopedię Świata. W ostatnich latach życia zaangażował się w działalność międzynarodowego The Explorers Club. Był wiceprezesem polskiej sekcji tej organizacji. "Miałem szczęście, urodziłem się dla przygody" - zwykł mawiać Tony Halik.

Tony, a właściwie Mieczysław Antoni Sędzimir Halik urodził się 24 stycznia 1921 roku. Po wybuchu wojny uciekł do Francji, gdzie zgłosił się do szkoły wojskowej. Wkrótce znalazł się w Wielkiej Brytanii, gdzie został pilotem i służył w Polskich Siłach Powietrznych. Samoloty, na których latał były dwukrotnie zestrzelone. Za męstwo w czasie wojny Tony Halik został uhonorowany polskimi, francuskimi i brytyjskimi odznaczeniami.

Reklama

Po wojnie wyjechał do Argentyny, by po kilku latach odbyć pierwszą wielką podróż rzeką Parana, w poszukiwaniu tajemniczego plemienia Indian. W kolejnych latach odbył liczne podróże przez wszystkie kontynenty, realizując filmy dla amerykańskiej sieci telewizyjnej NBC. W latach 70-tych powrócił do Polski.

Za cykl jego programów o Kubie telewizja NBC otrzymała Nagrodę Pulitzera. Słynny podróżnik zdobył w 1972 roku amerykańską nagrodę Humanitas Prize za film ukazujący ludobójstwo brazylijskich plemion. W Polsce został laureatem Złotego Ekranu i Wiktora.