Dziennik Gazeta Prawana logo

Astronauci dowieźli Chopina na orbitę

10 lutego 2010, 07:54
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Prom kosmiczny Endeavour przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przed astronautami teraz trudne zadanie - montaż nowego modułu i kopuły na stacji kosmicznej. Pracę na szczęście będzie umilała im muzyka Fryderyka Chopina. Płytę zabrał ze sobą jeden z członków załogi.

"Połączenie zostało potwierdzone o godz. 5 GMT (godz. 6 czasu polskiego). Stacja i wahadłowiec znajdowały się na wysokości 364 kilometrów nad Oceanem Atlantyckim, na zachód od Portugalii" - poinformowała NASA.

Sześcioosobowa załoga Endeavoura spędzi na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ponad tydzień. Instalację nowych komponentów astronauci rozpoczną w czwartek wieczorem, pomogą też przy pracach remontowych. Załoga ISS składała się do tej pory z pięciu osób.

W trakcie 13-dniowego pobytu na orbicie załoga Endeavoura dokona montażu modułu Tranquility - ostatniego z głównych stałych elementów ISS. Moduł ten ma być główny skupiskiem aparatury, zapewniającej astronautom normalne warunki bytowe. Znajdą się w nim m.in. urządzenia do oczyszczania powietrza z dwutlenku węgla i przetwarzania moczu oraz jedna z łazienek.

Wahadłowiec wiezie również posiadającą siedem okien kopułę, która będzie przymocowana do Tranquility. Zapewni astronautom rozległy widok na stację i jej otoczenie oraz umożliwi wizualną kontrolę prac, wykonywanych zdalnie sterowanym wysięgnikiem. Centralny iluminator kopuły o średnicy 79 centymetrów jest największym oknem, jakie zostanie zainstalowane w obiekcie kosmicznym.

Kiedy nowy moduł i kopuła zostaną zainstalowane, stacja będzie ukończona w 98 procentach.

Na prośbę komandora George'a Zamki, amerykańskiego astronauty o polskich korzeniach, na misję zabrano nuty i płytę z muzyką Fryderyka Chopina. Za kilkanaście dni przypada bowiem dwusetna rocznica urodzin kompozytora.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj