"Już wcześniej naukowcom udawało się odnajodwać skamieniałe miękkie tkanki zwierząt, ale zwykle były to mięśnie albo np. nerki, których strukturę utrwalały substancje mineralne zawarte w bakteriach układu pokarmowego" - wyjaśnia portalowi LiveScience John Maisey, paleontolog z nowojorskiego Muzeum Historii Naturalnej. "Skamieniałe mózgi są niezwykłą rzadkością, a ten jest najstarszym znalezionym do tej pory okazem".

Reklama

Zakonserwowane szczątki należały do prehistorycznej ryby spokrewnionej ze współczesnymi rybami z rodziny chimerowatych. Praryby zwane iniopterygianami miały potężne głowy z wielkimi oczami, rosnące w kilku rzędach oraz płetwy zakończone ostrymi haczykowatymi wypustkami.

Jak wykazały badania skamieniałego mózgu, sporą jego część zajmowały struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zmysłu wzroku. Ryba miała też dość specyficznie zbudowany narząd równowagi - umożliwiał on tylko wyczuwanie ruchów na boki, ale nie góra-dół.

"Nasza wiedza o budowie mózgu wczesnych kręgowców jest bardzo okrojona" - zauważa Maisey. "Jednak teraz, gdy okazało się, że mózg z prehistorycznych czasów może przetrwać do dzisiaj, będziemy mogli zacząć poszukiwać innych tego typu znalezisk".