Sprawą zajęli się badacze z Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology w Niemczech. Studiowali oni zachowanie szympansów w rezerwacie Tai Forest na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Najpierw obserwowali, jak małpy polują, a następnie kiedy i ile razy uprawiają miłość.
Dotychczas przypuszczano, że jedno i drugie dzielą najwyżej godziny. Jednak okazało się, że samce, które karmią samice, na skonsumowanie związku mogą czekać nawet dzień lub dwa. Co więcej, samce dzielą się z samicami jedzeniem nawet wtedy, gdy te nie mają dni płodnych.
"Ofiarując samicom pokarm, szympansy zwiększają swoje szanse na seks, natomiast samice zapewniają sobie większą liczbę kalorii" - wyjaśnia zachowanie zwierząt Kristina Gomes, prowadząca badania.
Jej zdaniem odkrycie dostarcza pewnych informacji na temat ewolucji człowieka. Według badaczki także w odniesieniu do naszego gatunku istnieje związek między "umiejętnościami myśliwskimi a sukcesem reprodukcyjnym".
Niby od dawna się tego domyślano, ale dotychczas brakowało dowodów. Na co? Na to, że samice szympansów nie kopulują z samcami bezinteresownie. Te szympansy, które dostarczają swoim paniom jedzenie, mają aż dwa razy większe szanse na seks - odkryli naukowcy.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama