Specjaliści sprawdzili podstawy mechaniczne i sprawność manualną grupy ludzi, mierząc jak wychodzi im wbijanie gwoździ w kawałek drewna, przy różnym oświetleniu.

Reklama

Odkryli w ten sposób, że niektórym osobom idzie jak po maśle - do wbicia gwoździ wystarcza im zaledwie kilka ruchów młotkiem, inni zaś, mają z tym niemały problem i w najlepszym przypadku kończą z obolałym kciukiem i uszkodzonym paznokciem.

Naukowcy ustalili ponadto, że mężczyźni lepiej wbijają gwoździe po ciemku, podczas gdy kobiety są dokładniejsze przy zapalonym świetle.

"Sądzimy, że nasze badania wykazały, że ludzie mają niezwykłe, kompensacyjne zdolności manualne, które uruchamiają się podczas wykonywania trudnych zadań, takich jak wbijanie gwoździ po ciemku." - powiedział dr Duncan Irschick.

A oto jak autorzy badania opisali swoją pracę na stronach uczelni: "Uderzanie młotkiem to niezwykły, funkcjonalny problem, wymagający zarówno dużej siły, jak i precyzji. Wypracowanie odpowiedniej,indywidualnej techniki, to kwestia kompromisu. Intrygującym elementem badania było wbijanie gwoździ w warunkach zminimalizowanego oświetlenia.To zredukowało umiejętność oceny głębokości, ważnej przy indywidualnejkalkulacji siły. W badaniach połączyliśmy technikę kinetyczną z analiząnagrań wideo ze specjalnych kamer cyfrowych, które pozwoliły namzarejestrować szybkie ruchy młotka."

W lutym Irschick i jego współpracownik dr Jeff Lockman z Uniwersytetu Tulane dostali od NIH-u grant w wysokości 291,589 dolarów na zbadanie przy pomocy kinetycznej i kinematycznej techniki, jak rozwija się umiejętność operowania młotkiem u ludzi - począwszy od wczesnego stadium życia, po wiek dojrzały. Obecne wnioski to dopiero początek. Badania trwają dalej.

Reklama

W związku z tak niebywałymi osiągnięciami współczesnej nauki, na usta cisną się 3 rady:

Dla mężczyzn - nawet gdy kobiety suszą wam o to głowę - nie zabierajcie się za prace domowe przed 22.

Dla kobiet - jeśli wasi mężczyźni nie umieją wbijać gwoździ - lepiej zgaście światło, kiedy biorą się za majsterkowanie. Jeśli nawet nie uda wam się w ten sposób poprawić ich osiągnięć w tej trudnej sztuce, przynajmniej nie będziecie musiały patrzeć na tę krwawą masakrę.

Dla ludzi nauki. Naukowcy - nie idźcie tą drogą! Tracicie czas i pieniądze.