Stworzono matematyczne ramy dla analizy zachowywania się sygnałów radiowych w sieciach WiFi i wykorzystano je do lokalizacji i diagnozy zakłóceń.

Reklama

Naukowcy stworzyli oprogramowanie, które można zainstalować na sprzęcie komputerowym i transmiterach sygnałów WiFi. Oprogramowanie to optymalizuje ruch w sieciach bezprzewodowych.

Obiecujące rezultaty dwuletnich prac dwudziestoosobowej ekipy z Instytutu Hamiltona w NUI to ważna wiadomość dla Londynu, który w 2012 roku będzie gospodarzem igrzysk olimpijskich.

Ambicją władz miejskich jest umożliwienie odbioru transmisji zawodów za pośrednictwem bezprzewodowego internetu w każdym punkcie miasta.

Nad znalezieniem rozwiązania dla "wolno chodzącego" i "wieszającego się" internetu bezprzewodowego bez powodzenia pracowały międzynarodowe ekipy naukowców w ostatnich 10 latach. Kierujący pracami NUI prof. Doug Leith tłumaczy swój sukces nowym podejściem.

"Zrezygnowaliśmy z poszukiwań kompleksowego rozwiązania, zaczęliśmy myśleć o sprawie w inny sposób i udało nam się znaleźć proste rozwiązania" - powiedział irlandzkim mediom.

Nowy system zostanie przetestowany w jednym z kampusów uniwersyteckich, gdzie szczególnie intensywnie korzysta się z sieci WiFi. W przyszłym roku prof. Leith i jego koledzy Ken Duffy i David Malone chcą opatentować swe rozwiązanie i wprowadzić je na rynek.