Nagrodzeni naukowcy pracowali niezależnie od siebie. Od lat 60. badali cząstki elementarne, czyli najmniejsze składniki materii i całego wszechświata. Stworzyli ważne naukowe hipotezy

Reklama

Ich teoria zakładała, że w przyrodzie musi istnieć jeszcze jedna fundamentalna cząstka - tłumaczy profesor Olga Botner z Komitetu Noblowskiego. Poszukiwania tej tajemniczej cząstki trwały prawie pół wieku. Jej istnienie potwierdzono wreszcie w zeszłym roku w europejskim ośrodku badawczym CERN. Ta - jak się ją nazywa potocznie - cząstka Higgsa sprawia, że inne cząstki w ogóle mają masę. Bez nich nasz wszechświat nie mógłby istnieć.

Obaj laureaci są profesorami emerytowanymi. Peter Higgs pracował na Uniwersytecie Edynburskim; Francois Englert na francuskojęzycznym Uniwersytecie Brukselskim i na Uniwersytecie Chapmana w USA.

Jubilation from @ATLASexperiment & @CMSexperiment physicists at CERN for today's #BosonNobel #NobelPrize result. pic.twitter.com/L7YWiZiAmc

— CERN (@CERN) October 8, 2013

Komitet Noblowski przyznał, że nie udało się jej skontaktować z Peterem Higgsem, by poinformować go o nagrodzie. Wysłano mu więc maila.

Peter Higgs was not reached by Royal Swedish Academy of Sciences yet, email sent. #NobelPrize #Physics

— Nobelprize_org (@Nobelprize_org) October 8, 2013

Tegoroczny Nobel z fizyki nie jest zaskoczeniem - ocenia Jacek Błoniarz-Łuczak z Centrum Nauki Kopernik. Nagrodzeni naukowcy od lat 60. badali cząstki elementarne, czyli najmniejsze składniki materii i całego wszechświata. Już wtedy wyliczyli, że musi istnieć jeszcze jedna tajemnicza cząstka, której brakowało w tak zwanym Modelu Standardowym. Model Standardowy to opis istniejących cząstek i sił. Poszukiwania tej tajemniczej cząstki trwały prawie pół wieku. Jej istnienie potwierdzono w zeszłym roku w europejskim ośrodku CERN.

Błoniarz-Łuczak mówi, że świat nauki spodziewał się doceniania właśnie tych badań. Wyniki, które niedawno uzyskano w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą, potwierdziły hipotezy Higgsa. To był główny argument za nagrodzeniem Brytyjczyka.

Lada moment w Centrum Nauki Kopernik będzie otwarta wystawa dotycząca cząstek i wszechświata. 10 października będzie można zapytać między innymi o bozon Higgsa. W stolicy gościć będą między innymi pracownicy ośrodka badań CERN, którzy nadzorują pracę Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Nagroda Nobla z fizyki została przyznana po raz 107. Tylko 47 razy laureatem była 1 osoba. Dotychczas tylko dwóm kobietom udało się otrzymać Nobla w tej kategorii. John Bardeen jako jedyny dostał Nobla z fizyki dwukrotnie.

25 lat miał najmłodszy laureat Nagrody Nobla z fizyki, Lawrence Bragg, kiedy w 1915 otrzymał to wyróżnienie razem ze swoim ojcem.

Średni wiek laureatów Nobla z fizyki to 55 lat.