Tezę tę udało sie udowodnić dzięki badaniom tkanek miękkich wydobytych w 2003 r. z liczącej 68 milionów lat skamieniałości T-Reksa, opublikowanym w dzisiejszym "Science". Do współpracy nad tymi tkankami T-Reksa Mary Schweitzer z Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej zaprosiła specjalistów od analizy chemicznej i molekularnej: Johna Asarę oraz Lewisa Cantleya ze Szkoły Medycznej Harvardu, a także Chrisa Organa z Uniwersytetu Harvarda.
Uczeni ci przeanalizowali budowę wydobytego z kości dinozaura białka - kolagenu i porównał ją z białkiem 21 współczesnych gatunków zwierząt. Wśród nich były zarówno ryby, płazy, ptaki, gady, jak i ssaki. Na tej podstawie zbudowali drzewo rodowe tych stworzeń. Drapieżny dinozaur znalazł się na nim najbliżej strusia i kurczaka! Był z nimi bliżej spokrewniony niż z gadami. Spośród nich zaś bliżej mu było do krokodyla niż do jaszczurki.
Tym samym zaś określenie prehistoryczny gad, jakim dotychczas czasem obdarzano T-Reksa, staje sie nieprawdziwe. Jeśli już, to trzeba go raczej nazwać prehistorycznym ptakiem.
Na dodatek, na drzewie rodowym, jakie naukowcy zbudowali w oparciu o budowę kolagenu, znalazło się jeszcze jedno wymarłe zwierzę. To mastodont (Mammut americanum) sprzed 160-600 tysięcy lat. Analiza białek potwierdziła, że jego najbliższym krewniakiem jest dzisiejszy słoń afrykański.