Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje przypadek nastolatka, który całkowicie wyzdrowiał po MIS. MIS jest poważną, ale bardzo rzadką chorobą, która wystąpiła też u osób przechodzących Covid-19. Powoduje stany zapalne wielu organów w tym serca, mózgu, płuc, oczu, skóry, układu trawiennego.

Reklama

Nieliczne przypadki takiego zespołu zapalnego wystąpiły też po szczepieniach preparatami innych koncernów. W Europie do 19 sierpnia odnotowano pięć zespołów zapalnych po szczepieniu preparatem Pfizera oraz po jednym po szczepionkach Moderny i Johnson & Johnson - podała EMA.

Bezpieczeństwo szczepionek

Wytyczne w sprawie bezpieczeństwa stosowania szczepionki Pfizera wydane w poniedziałek przez Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) nie zawierają żadnych informacji o przypadkach MIS.

Reklama

Zespół EMA do spraw bezpieczeństwa analizuje też przypadki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po podaniu szczepionki koncernu Johnson & Johnson.

W lipcu EMA oceniła dziewięć przypadków autoimmunologicznej choroby krwi po podaniu szczepionki przeciw Covid-19. Uznała, że nie można ustalić między nimi "jasnego związku przyczynowego”. Agencja poinformowała też wtedy, że jej komisja ds. bezpieczeństwa będzie nadal monitorować przypadki małopłytkowości immunologicznej, choroby autoimmunologicznej z niskim poziomem płytek krwi.